- bütçe

Ve tabi BÜTÇE

Mucizevi bir süreç yaşıyor olacaksın ancak bu süreci en doğru şekilde geçirebilmek için planlı olmak şart. 

Bütçe belirlemek ve bu süreçte ne gibi harcamaların gündeme geleceğini bilmek ise planlamanın ilk ve en önemli adımı. Önceliklerin bütçeni, bütçen de önceliklerini destekleyecek.

Olmazsa olmazları beraber belirleyelim; 

Artık önceliklerin değişiyor, belki bir süre başka masrafları ertelemek yerinde olacak

Belirlediğin temanın ulaşılır olması harcamaları daha hesaplı kılacaktır. Sadece bebeğine özel  ‘costom made’  bir şeyler istiyorsan bütçeni de özelleştirmen gerektiğini unutma. Seni ne gibi harcamaların beklediğini birlikte göreceğiz, olmazsa olmazlardan başlayalım;

 Eğer özel bir muayenehanesi olan bir hekimden ya da bir özel hastaneden yardım alacaksan ve doğumun da bir özel hastanede olmasını planlıyorsan en önemli gider kalemi bu harcamalar olabilir. Bütçeni planlamaya bu basamaktan başlamak yerinde olacaktır.

Artık sigorta firmaları doğum ve hamilelik sürecindeki muayene/tetkik gibi harcamalar için özel planlamalar yapıyorlar. Sigorta firmalarının doğum paketlerinden yararlanmak istiyorsan bebek planlaması yaparken görüşmeler yapmak en doğrusu ancak öncesinde sigorta yaptıramamışsan hamilelik dönemine özel doğum paketleri planlayan sigorta firmalarından da yararlanabilirsin.

Bu noktada sigorta firmaları ile görüşmeler yapmak bütçe planlamanın ilk basamağı olabilir.

Pek çok anne adayı hamileliğinin ilk 6 ayını hamileliğine odaklanmaya ve planlamalar yapmaya ayırıyor. Harcama yapmaya ise 7'inci ayla beraber başlamayı tercih ediyor.

Zamanında gelen bir bebek için yaklaşık 6 haftalık bir süre oldukça makul diyebiliriz. Eğer bulunduğun şehirde bebek ihtiyaçları  konusunda kolaylıkla ulaşabileceğin firmalar da bulunuyorsa doğru bir planlama ile 6 hafta gibi bir sürede rahatlıkla evinde, bebek odasında gerekli değişiklikleri yapabilir, bebeğinin ihtiyaç duyacağı ürünleri edinebilirsin.

Bütçende diğer önemli gider kalemleri;

bebek arabası,

oto koltuğu ve

bebek odası mobilyaları ve aksesuarları olacaktır.

Bu harcamalar için yakınların da destek vermek isteyebilirler sana sadece doğru ürünü seçmek kalacaktır. Bebek arabasına bebeğinin doğduğu andan ihtiyaç duyacak olsan da  oto koltuğu hatta bebek odası mobilyalarını almak için bebeğinin biraz büyümesini bekleyebilirsin.

Sonrasında bebek elektroniği de önemli bir gider kalemi olacaktır.

Bebek telsizi, kamerası, süt pompası, biberon stelizatörü, hatta hamileyken kullanabileceğin ev tipi ultrason cihazlarına kadar bu liste uzar gider. Bütçen doğrultusunda önceliklerini  iyi belirlemek, listeli ve planlı hareket etmek, tecrübeli annelerin fikrini almak - elbette burada her bebeğin farklı özellikler gösterebileceğini unutmadan, bütçeni doğru değerlendirmeni sağlayacaktır.

Bebek ihtiyaçlarını planlarken bir yandan da eğer düşünüyorsan hamilelik ve yeni doğan çekimleri ve baby shower ve hastane odası süsleme gibi ilk organizasyonlar için de bir bütçe planlaması yapmalısın.

Bir diğer gider kalemi bebekle beraber hayatına girecek olan biberon, emzik, banyo setleri diş kaşıyıcılar, ilk oyuncaklar gibi bebek ihtiyaçları olacaktır. Burada da bütçene göre öncelikli ihtiyaç olabileceklerden başlayabilirsin.

Sonrasında ise en eğlenceli harcamalardan olan bebek kıyafetleri ve aksesuarlarını planlayabilirsin. Bu kısım en çok hediye gelen kısım olacağından yine burada öncelikli ihtiyaçlara odaklanmak yerinde olacaktır.

Yine hatırlatmak gerekir ki bebek ürünleri büyürken bebeklerin hızına ayak uydurmakta zorlanırlar, yani kolayca yıpranmaz ve zamanla bebeğin ihtiyaçları değişiklik göstereceğinden kullanım süreleri kısıtlı olur.

Bu noktada ikinci el ürünler de çoğu zaman oldukça ekonomik çözümler olabilir.

Hatta çevrende bebeğini yeni büyütmüş yakınların varsa bazı bebek eşyalarını kullanmayı teklif edebilirsin ki zaten çoğu zaman bu teklif yakınlarından gelecektir.

Bu listeler sayfalar boyu uzayabilir. Her zaman çeşitlilik gösterebilir. Hatta son zamanlarda anı biriktirmeye de verilen önemin artmasıyla sıradışı tasarımlar ve teknolojik ürünler de annelerin hizmetine sunuluyor.

Bütçe konusunda planlı hareket etmek, annelik motivasyonu ile belki en başından beri düşlediğin şeylere daha kolay ulaşmanı sağlasa da her koşulda bebeğinin en büyük ihtiyacı başta annesinin huzurlu ve mutlu olması ile çevresindekilerin yakınlığı ve ilgisi olacaktır.

Özetle bütçe planlaması yaparken üst sıralara önce kendini iyi hissettirecek harcamaları da yazabilirsin sen hamilesin, buna kimsenin itirazı olmaz.

 

 

 

 

Önceki

- nasıl bir hamile olacaksın?

Sonraki

- hamilelik haberi nasıl duyurulmalı?

Toker Bebe

Anne bebek marketi

Sports International Bilkent

Sports International'da çocuklar için etkinliklere çok önem verilir. Çocuk merkezi yetişkinlerden ayrı bir departmandır. 0-5 ve 6-12 yaş grubu çocuklar için oyuncaklar, videolar ve oyunların yanı sıra, çocuklara egzersiz alışkanlığı kazandıracak çeşitli programlar da uygulanmaktadır.

Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Anatolia ailesi olarak tedavinizde sizlerle olmaktan mutluluk duyarız...

Pierre Cardin Baby Furniture

Pierre Cardin Baby Furniture

Ebru Toprakçı

Mutlu doğum için herşey

A8 Party House and Organization

Avukat bir ANNENİN Parti evi hayaliyle başlayıp, organizasyon işletmeciliği ile devam eden ve bunu anneliğinin hassasiyetiyle harmanlayan birinin yarattığı bir eviz işte

Lilyum Organizasyon

Bebeğinizin her anında yanınızda

Prof.Dr. Teksen Çamlıbel

İlklerin doktoru

Dodo Çocuk

Bebek,çocuk,genç

Opr.Dr.Tevfik Sipahi

Opr.Dr.Tevfik Sipahi

Bluuh Baby Spa Ankara

Ankara'nın ilk ve tek bebek spa merkezi Bluuh Baby Spa'da gelişim, öğrenme ve eğlence bir arada.

Memorial Ankara Hastanesi

Geleceği günümüze taşıyan bir dünya hastanesi...

Beyaz Vizyon Tanıtım Organizasyon

Curcuna Çocuk Parti Evi

Curcuna Parti Evi profesyonel kadrosuyla başta doğum günleri olmak üzere özel gün organizasyonlarını düzenleyebileceğiniz 250 metrekarelik her tarafı eğlence dolu bir parti evi.

İlk Nefes Yaşam Merkezi

Anne ve bebek sağlığı açısından normal doğumun yeniden ön plana çıktığı günümüzde, Anne – Baba adaylarının doğuma hazırlık ve doğum aşamasında ruhsal ve fiziksel anlamda daha güçlü hazırlanmasını sağlamak son derece önemlidir. Doula (Doğum Koçluğu) yardımı alan ebeveynlerin hamilelik sürecinde davranışlarında ve tepkilerinde olumlu farklılıklar gözlemlenmektedir. Kendilerini daha güvende hissederler, daha uyumlu olurlar, sezaryen yön

Studyo Sakura

Amacimiz bebekleriniz ve çocuklarinizin dogalligini yansitmak.

Eve Sığamadık Parti ve Oyun Evi

Ankara Çankaya'da Bulunan Mekanımızda Çocuklarınızın Doğum Gününü Eğlenceli Ortamında Kutlamak ve Oyun Grublarımızla Çocuklarınızın El beceri, Zeka, Koordinasyon, İletişim Gelişimleri için en iyi adresiniz.

Opr.Dr.İrfan TARHAN Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Opr.Dr.İrfan TARHAN Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Dyt. Sevil Dilara GÜNALDI

Sağlıklı ve keyifli yaşamın profesyonel yardımcısı

Juventas

Sizlere uzmanlığımızla ilgili her konuda hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

Allianz

Biz Allianz’ız... Müşteri memnuniyeti ve teknoloji odaklı yeni nesil sigortacılığın öncülüğünü yapmak, toplumun yaşam kalitesini artıran sosyal bir marka olmak vizyonuyla çalışırız.

Tuba Günebak

Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi’ndeki ilk görüşmenizde Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak tarafından ön değerlendirmeniz yapılır.

Scarlet Party House

Açılışa özel fiyatları kaçırmayın.

Prof.Dr. Bülent Tıraş

Prof.Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisi

Koyuncuoğlu Kebap

Koyuncuoğlu Kebap Baklava

Güven Hastanesi

Ankara'nın köklü sağlık kuruluşlarından Güven Hastanesi

Turta Home Cafe

Yeşillikler içinde harika bir bahçe eşsiz sunum. Arkadaşlarınızla kafanızı dinleyip harika vakit geçireceksiniz.

On Baby Studio

Doğum ve bebek fotoğrafçısı

Coccinella Pasta Evi

Benzersiz lezzet, ödünsüz hijyen...

Dengelihayat

Genel yaklaşımımız ideal kilonuza güncel hayatınızda zorlanmadan, aç kalmadan, yaşam tarzınıza paralel ve mutlu bir beslenme planı ile ulaşmanız; bizimle kazanmış olduğunuz doğru alışkanlıklarınızla, sağlıklı bir sonuç elde etmenizi sağlamaktır.

Maviada Eğitim Merkezi

Maviada Yüzme Cankurtaran ve Dalış Eğitimler ve Malzemeleri Merkezi

Lena Organizasyon

Çocuğunuz ve sizin için son derece önemli olan Sünnet düğünü organizasyonlarına dair ne varsa, Lena Organizasyon olarak yaptığımız yüzlerce organizasyonlardan edindiğimiz tecrübe ile bu özel gününüzde sizlere en kaliteli hizmeti sunmaktayız.

Fevzi Hoca

Ankara'nın ve Türkiye'nin 1 numarası

Çetmen Mobilya

Bugün 52 mağaza ve 86.000 metrekareyi aşan satış alanıyla hizmetinizdeyiz.

Gözde Şişik

Gözde Şişik özel günlerinizde yanınızda

Çocukca Mobilya

MA&ME&PA Family Club Music4Kids

Çünkü biz aile için varız…

Bahçeci Ankara Tüp Bebek Merkezi

Dünyanın 105 ülkesinden on binlerce çift Bahçeci’yi tercih ederek bebek sahibi oldu. Hep daha iyisi için çalışıyor, her 2,5 saatte bir dünyaya gelen bebeğimizle kocaman bir aile yaratıyoruz.

İnteraktifdiyet Diyet Merkezi

Sağlıklı yaşam ,doğru destekle, çok kolay!

Esin Sağdıç

Doğum'un gecesi gündüzü yoktur. Bu zamanı sadece bebek belirler. Doğum fotoğrafçısı, o anı bekleyen nöbetçidir.

Base Life Club

"Klübe kaç!"

Bebekom

Bebek ve çocuk mobilyaları

İnci Steak

Ankara’nın beklenen lezzeti İnci Steak, Çayyolu’nda açıldı.

Medicana International Ankara

Dünya çapındaki tecrübesiyle annelerin yanında.

Anadolu Sigorta

Kaybetmek yok

Zekids Çocuk Giyim

Çocukların bir birinden renkli dünyalarından esinlenen Zekids eğlenceli ve renkli koleksiyonları ile hayatınızın en değerli varlıkları.

Adım Sanat Merkezi

Sanatın eğlence ile buluştuğu nokta

Aydan Uçak Doğum ve Bebek Fotoğrafçısı

2010 senesinden beri en özel günlerde fotoğraf çekiyor. Düğün Fotoğrafçısı veya Doğum Fotoğrafçısı arıyorsanız, iletişime geçebilirsiniz.

Tab Sanat Akademi

"Güzel sanatlarin bulusma noktasi..."

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp bebek alanında yılların deneyimi ile hizmet vermekte olan Centrum klinik, tüp bebek tedavilerinin her türlüsü başta olmak üzere, tüp bebek ile birlikte olan genetik işlemler, tüp bebek başarısını artıran ek tedaviler, aşılama hizmetleri, androloji işlemleri ve gebelik odaklı yardımla üreme teknikleri alanında başarı ile hizmet vermektedir.

Tavacı Recep Usta

Bizler gülümsüyoruz, keyifle yaptığımız her yemekte, iştahla tabağa değen her çatal sesiyle, meraklı gözlerle teşekkür eden her konuğumuzla…

Prenses Organizasyon

Bebeğinizin her adımında beraberiz

Doğal Doğum Ankara

Gebelerin doğum korkuları ve duygu boşaltım teknikleri ile uğraşırken olayın temelinde cinsellik süreci, aile dinamikleri sosyal çevre v.b. bir sürü faktöründe doğum korkusunun altından çıktığını gördükçe 2015 yılında Türk Psikiyatristleri Derneği’nin desteklediği, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği CETAD’tan cinsel terapi eğitimi aldım.Türkiye 'de cinsellik konusunda belli bir otoritesi olan CİSED' in cinsel terapi eğitimini ta

Bayındır Söğütözü Hastanesi

Bayındır Sağlık Grubu güvencesiyle...

OLALAA PARTİ EVİ

Ankara, Çankaya, Birlik Mahallesindeki Mekanımız İle Sizlerin Hizmetinizdeyiz.

Prof.Dr.Bülent Berker

Jinekolojik Cerrahi, Kısırlık Tedavisi ve Tüp Bebek Uzmanı

Aykon Akademi

Aykon Spor Klübü farkıyla, hedefine ulaşmak için; doğru teknik ve kondisyonla başla.

Luppa Restoran Cafe

Çocuk dostu restoran :)

E-Bebek

Anne ilgisi,uzman bilgisi

Simge Büyükgüzel Events

Simge Büyükgüzel Events

Eglencedunyası Parti Evi

1998 yılında düğün, nişan, kına ve sünnet organizasyonları ile başlayan firmamız profesyonel kadrosu ile 2009 yılından itibaren doğum günü organizasyonları ve size özel organizasyonlara imza atmıştır.

Sak Organizasyon

19 yıllık tecrübesiyle