- herkesin yapabileceği birşeyler olduğunu unutma

‘Bu süreçte herkese küçük ya da büyük görevler vererek fırsat yaratmak hem ilişkileri kuvvetlendirecek hem de senin işlerini kolaylaştıracaktır. Onların da yapabilecekleri çok şey olduğunu unutma.’

 

Bu senin bebeğin bu konuda hemfikiriz. Fakat doğuma kadar yapılacak çok şey var ve hayatının bu eşsiz anını angaryalarla! uğraşarak geçirmek istemezsin.

Kural şu: Hayatına kaldığı yerden devam et, bebeğinin tadını çıkar. Yapılacaklardan sadece yapmak istediklerini seç, bırak diğerleri kalanları yapsınlar. İnan bana zaten onlar da her türlü yardıma hazırlar belki sadece nasıl yapacaklarını bilmiyorlar.

Başta eşin; eşin yardımcın değil iş ortağın olacak. Öncelikle psikolojik olarak bu süreci birlikte yürütüyor olacaksınız. Eşini sürecin her aşamasına dahil etmeye çalış. Tüm doktor randevuları, alışveriş işleri, organizasyonlar. Erkek bedeninin henüz deneyimleyemediği bu süreçte bebeği taşımanın dışında kalan her şey için yapabileceği bir şeyler olduğunu bilmek partnerini de rahatlatacaktır. Her konuda ortak kararlar almaya ve işleri beraber yüklenmeye çalışmak çok önemli. İlk iş bütçe planlamasını yaparak başlayabilirsiniz. Genişleyen bir aile oluyorsunuz ve bütçe, evinizde yapacağınız değişiklikler, hayatınızda yapmanız gereken değişiklikler hep beraber planlanmalı.

 Ha tabi hepsinden önce işe eşinden Chihuahua’da yetişmiş güvercin gübreli avakadonu isteyerek başlamak isteyebilirsin. Geri kalanlar için ise aile yakınların hizmetinde olacak.

İş bölümü listesinde anneler ilk sırada yer alabilir. Onların bir planı zaten vardır ancak öncesinde konuştuğumuz nasıl bir hamile olmak isteğin, belirlediğin tema ve bütçen ile ilgili bilgileri paylaştığında işler onlar için de kolaylaşacaklardır. Çok istediğin ancak bütçe kısıtlamaları nedeniyle alamadığın şeylerden bahsedebilirsin mesela.

Yakınlarının yeteneklerine göre de iş bölümü yapmak yerinde olacaktır. Dikiş dikmeyi bilen, marangozluktan anlayan birileri varsa iş bölümü oluştu bile.

Bunun tüm yakın aile fertleri için çok önemli bir olay olduğunu, herkesin hayatında yeni bir yer açıldığını ve yakınlarından herkesin adına teyze, dayı, amca gibi bir sıfat eklenmesini sağlayacak bir olayın gerçekleşmek üzere olduğunu düşünerek onların da ne kadar heyecanlı olduğunu unutmamak gerekir. Bazen belli etmeseler bile…

Bu süreçte herkese küçük ya da büyük görevler vererek fırsat yaratmak hem ilişkileri kuvvetlendirecek hem de senin işlerini kolaylaştıracaktır. Bu dönemde kimsenin şevkini kırmamak da önemli. Oların da yapabilecekleri çok şey olduğunu unutma. Organizasyon konusunda iyi bir yakınından partilerde ve doğum sürecinde yakınlarının davet edilmesi ve yönlendirilmesi gibi konularda destek alabilirsin mesela,  ya da dayısı o çok istediği damperli oyuncak kamyonu da şimdiden alıp getirebilir.  

Yakınlarınla istediklerin kadar istemediklerini de paylaşman çok önemli. Örneğin sırf kız bebek olduğu için her şeyin pembe olmasını tercih etmiyor olabilirsin, ya da hastane odası için kafanda tasarladığın bir kapı süsü varsa baştan konuşup sürpriz bir kapı süsüyle karşılaşmanın önüne geçebilirsin. Sürekli iletişimde kalmak bu noktada çok önemli.

Unutmayalım ki aileniz genişliyor, bu bebek yarattığı heyecan kadar sorumlulukları da beraberinde getirecek ve sen her şeye yetişemezsin. Biz bu süreçte bebeğine ve hamileliğine maksimum süreyi ayırabilmen için her aşamada yanında olacağız ve şehrin en iyilerini tek bir sayfada paylaşıyor olacağız. Şimdi ayaklarını uzatıp hamilelik günlüğünü tutmaya başlayabilirsin.

Önceki

- nasıl bir yardım alacaksın?

Sonraki

- henüz başlamadıysan,

Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Anatolia ailesi olarak tedavinizde sizlerle olmaktan mutluluk duyarız...

Adım Sanat Merkezi

Sanatın eğlence ile buluştuğu nokta

Çetmen Mobilya

Bugün 52 mağaza ve 86.000 metrekareyi aşan satış alanıyla hizmetinizdeyiz.

On Baby Studio

Doğum ve bebek fotoğrafçısı

Dodo Çocuk

Bebek,çocuk,genç

A8 Party House and Organization

Avukat bir ANNENİN Parti evi hayaliyle başlayıp, organizasyon işletmeciliği ile devam eden ve bunu anneliğinin hassasiyetiyle harmanlayan birinin yarattığı bir eviz işte

Dengelihayat

Genel yaklaşımımız ideal kilonuza güncel hayatınızda zorlanmadan, aç kalmadan, yaşam tarzınıza paralel ve mutlu bir beslenme planı ile ulaşmanız; bizimle kazanmış olduğunuz doğru alışkanlıklarınızla, sağlıklı bir sonuç elde etmenizi sağlamaktır.

Fevzi Hoca

Ankara'nın ve Türkiye'nin 1 numarası

Pierre Cardin Baby Furniture

Pierre Cardin Baby Furniture

Base Life Club

"Klübe kaç!"

Opr.Dr.İrfan TARHAN Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Opr.Dr.İrfan TARHAN Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

MA&ME&PA Family Club Music4Kids

Çünkü biz aile için varız…

Anadolu Sigorta

Kaybetmek yok

Zekids Çocuk Giyim

Çocukların bir birinden renkli dünyalarından esinlenen Zekids eğlenceli ve renkli koleksiyonları ile hayatınızın en değerli varlıkları.

Bayındır Söğütözü Hastanesi

Bayındır Sağlık Grubu güvencesiyle...

Simge Büyükgüzel Events

Simge Büyükgüzel Events

Aykon Akademi

Aykon Spor Klübü farkıyla, hedefine ulaşmak için; doğru teknik ve kondisyonla başla.

Curcuna Çocuk Parti Evi

Curcuna Parti Evi profesyonel kadrosuyla başta doğum günleri olmak üzere özel gün organizasyonlarını düzenleyebileceğiniz 250 metrekarelik her tarafı eğlence dolu bir parti evi.

Coccinella Pasta Evi

Benzersiz lezzet, ödünsüz hijyen...

Eglencedunyası Parti Evi

1998 yılında düğün, nişan, kına ve sünnet organizasyonları ile başlayan firmamız profesyonel kadrosu ile 2009 yılından itibaren doğum günü organizasyonları ve size özel organizasyonlara imza atmıştır.

Lena Organizasyon

Çocuğunuz ve sizin için son derece önemli olan Sünnet düğünü organizasyonlarına dair ne varsa, Lena Organizasyon olarak yaptığımız yüzlerce organizasyonlardan edindiğimiz tecrübe ile bu özel gününüzde sizlere en kaliteli hizmeti sunmaktayız.

Studyo Sakura

Amacimiz bebekleriniz ve çocuklarinizin dogalligini yansitmak.

Aydan Uçak Doğum ve Bebek Fotoğrafçısı

2010 senesinden beri en özel günlerde fotoğraf çekiyor. Düğün Fotoğrafçısı veya Doğum Fotoğrafçısı arıyorsanız, iletişime geçebilirsiniz.

Prenses Organizasyon

Bebeğinizin her adımında beraberiz

Tab Sanat Akademi

"Güzel sanatlarin bulusma noktasi..."

Ebru Toprakçı

Mutlu doğum için herşey

İlk Nefes Yaşam Merkezi

Anne ve bebek sağlığı açısından normal doğumun yeniden ön plana çıktığı günümüzde, Anne – Baba adaylarının doğuma hazırlık ve doğum aşamasında ruhsal ve fiziksel anlamda daha güçlü hazırlanmasını sağlamak son derece önemlidir. Doula (Doğum Koçluğu) yardımı alan ebeveynlerin hamilelik sürecinde davranışlarında ve tepkilerinde olumlu farklılıklar gözlemlenmektedir. Kendilerini daha güvende hissederler, daha uyumlu olurlar, sezaryen yön

Maviada Eğitim Merkezi

Maviada Yüzme Cankurtaran ve Dalış Eğitimler ve Malzemeleri Merkezi

Güven Hastanesi

Ankara'nın köklü sağlık kuruluşlarından Güven Hastanesi

Allianz

Biz Allianz’ız... Müşteri memnuniyeti ve teknoloji odaklı yeni nesil sigortacılığın öncülüğünü yapmak, toplumun yaşam kalitesini artıran sosyal bir marka olmak vizyonuyla çalışırız.

Çocukca Mobilya

Bebekom

Bebek ve çocuk mobilyaları

Eve Sığamadık Parti ve Oyun Evi

Ankara Çankaya'da Bulunan Mekanımızda Çocuklarınızın Doğum Gününü Eğlenceli Ortamında Kutlamak ve Oyun Grublarımızla Çocuklarınızın El beceri, Zeka, Koordinasyon, İletişim Gelişimleri için en iyi adresiniz.

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp bebek alanında yılların deneyimi ile hizmet vermekte olan Centrum klinik, tüp bebek tedavilerinin her türlüsü başta olmak üzere, tüp bebek ile birlikte olan genetik işlemler, tüp bebek başarısını artıran ek tedaviler, aşılama hizmetleri, androloji işlemleri ve gebelik odaklı yardımla üreme teknikleri alanında başarı ile hizmet vermektedir.

Tavacı Recep Usta

Bizler gülümsüyoruz, keyifle yaptığımız her yemekte, iştahla tabağa değen her çatal sesiyle, meraklı gözlerle teşekkür eden her konuğumuzla…

Bluuh Baby Spa Ankara

Ankara'nın ilk ve tek bebek spa merkezi Bluuh Baby Spa'da gelişim, öğrenme ve eğlence bir arada.

E-Bebek

Anne ilgisi,uzman bilgisi

Turta Home Cafe

Yeşillikler içinde harika bir bahçe eşsiz sunum. Arkadaşlarınızla kafanızı dinleyip harika vakit geçireceksiniz.

Sak Organizasyon

19 yıllık tecrübesiyle

Juventas

Sizlere uzmanlığımızla ilgili her konuda hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

Memorial Ankara Hastanesi

Geleceği günümüze taşıyan bir dünya hastanesi...

Medicana International Ankara

Dünya çapındaki tecrübesiyle annelerin yanında.

Lilyum Organizasyon

Bebeğinizin her anında yanınızda

Esin Sağdıç

Doğum'un gecesi gündüzü yoktur. Bu zamanı sadece bebek belirler. Doğum fotoğrafçısı, o anı bekleyen nöbetçidir.

Beyaz Vizyon Tanıtım Organizasyon

Toker Bebe

Anne bebek marketi

Tuba Günebak

Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi’ndeki ilk görüşmenizde Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak tarafından ön değerlendirmeniz yapılır.

İnci Steak

Ankara’nın beklenen lezzeti İnci Steak, Çayyolu’nda açıldı.

Gözde Şişik

Gözde Şişik özel günlerinizde yanınızda

İnteraktifdiyet Diyet Merkezi

Sağlıklı yaşam ,doğru destekle, çok kolay!

Opr.Dr.Tevfik Sipahi

Opr.Dr.Tevfik Sipahi

Sports International Bilkent

Sports International'da çocuklar için etkinliklere çok önem verilir. Çocuk merkezi yetişkinlerden ayrı bir departmandır. 0-5 ve 6-12 yaş grubu çocuklar için oyuncaklar, videolar ve oyunların yanı sıra, çocuklara egzersiz alışkanlığı kazandıracak çeşitli programlar da uygulanmaktadır.

Dyt. Sevil Dilara GÜNALDI

Sağlıklı ve keyifli yaşamın profesyonel yardımcısı

OLALAA PARTİ EVİ

Ankara, Çankaya, Birlik Mahallesindeki Mekanımız İle Sizlerin Hizmetinizdeyiz.

Prof.Dr.Bülent Berker

Jinekolojik Cerrahi, Kısırlık Tedavisi ve Tüp Bebek Uzmanı

Koyuncuoğlu Kebap

Koyuncuoğlu Kebap Baklava

Bahçeci Ankara Tüp Bebek Merkezi

Dünyanın 105 ülkesinden on binlerce çift Bahçeci’yi tercih ederek bebek sahibi oldu. Hep daha iyisi için çalışıyor, her 2,5 saatte bir dünyaya gelen bebeğimizle kocaman bir aile yaratıyoruz.

Scarlet Party House

Açılışa özel fiyatları kaçırmayın.

Doğal Doğum Ankara

Gebelerin doğum korkuları ve duygu boşaltım teknikleri ile uğraşırken olayın temelinde cinsellik süreci, aile dinamikleri sosyal çevre v.b. bir sürü faktöründe doğum korkusunun altından çıktığını gördükçe 2015 yılında Türk Psikiyatristleri Derneği’nin desteklediği, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği CETAD’tan cinsel terapi eğitimi aldım.Türkiye 'de cinsellik konusunda belli bir otoritesi olan CİSED' in cinsel terapi eğitimini ta

Prof.Dr. Teksen Çamlıbel

İlklerin doktoru

Prof.Dr. Bülent Tıraş

Prof.Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisi

Luppa Restoran Cafe

Çocuk dostu restoran :)