- kendini hazırla

‘Doğum öncesinde son hafta ve günleri sonrasında fazlasıyla ihtiyaç duyacağın enerjiyi depolamaya, kendini yeni bir hayata en iyi şekilde hazırlamak ve yeni hayatına nasıl yol vereceğini netleştirmek için kendine ve bebeğine yoğunlaşmaya ayırmak en yerinde tercih olacaktır.’

İşte büyük gün yaklaşıyor. Geçmez dediğin 9 ay geçti ve sıra son hazırlıklarda. Artık bebeğine ve anne olmaya tam konsantre olabilirsin. Çalışıyorsan muhtemelen doğum iznine girdin ve her şeyi organize etmek için daha çok vaktin olacak. Bu aşamada hastane çantasını hazırlamaya ve bebeğini eve getireceğin ilk günler için evdeki düzenlemeleri tamamlamaya odaklanmak yerinde olacaktır.

Hekimin büyük ihtimalle doğumun muhtemel tarihine göre planlanan doğum süresinden 4-5 hafta kadar öncesinde hastane çantanı hazırlamaya başlamanı önerecektir. Pek çok hekim bu konuda bir liste bile veriyor. Doktorununkine ek olarak küçük bir araştırmayla Türkçe ve yabancı kaynaklardan pek çok listeye de ulaşabilirsin. 

Doğumunun normal ya da sezaryen olmasına göre hastanede kalacağın süre de değişeceğinden bu süreyi dikkate alarak hastane çantanı hazırlamak ilk kural olabilir. Çantayı hazırlamaya başlamadan önce bir liste yapmak çok işe yarayacaktır. Yine listeni farklı başlıklar altında oluşturabilirsin;

  • Bebeğin ihtiyaçları,
  • senin ihtiyaçların,
  • eşinin ve misafirlerin ihtiyaçları şeklinde bölümlere ayrılabilir mesela.

Bebeğinin ve senin hastanede ve sonrasında kullanılacağınız giysi ve aksesuarlarınızın steril olması için yıkanmış ve ütülenmiş ve etiketleri kesilmiş olarak hazırlanması gerektiğini unutma. Bu dönem yardımcı olmak isteyen bir yakınının teklifini değerlendirmek için de çok iyi bir fırsat.

Hastane çantanı hazırlama esnasında da bebeğine ve kendine yapacağın hazırlıklar için özellikle giysileri gruplayarak ve üzerine notlar yazılmış poşet ya da hurçlar içerisinde çantaya yerleştirmen doğum esnasında veya sonrasında yakınlarının kolaylıkla içindekilere ulaşmasını sağlamak açısından oldukça kolaylaştırıcı olacaktır.

Özellikle doğal doğum düşünüyorsan bir ‘doğum planı/doğum tercihleri listesi’ de hazırlayabilirsin. Doğumun her zaman planlandığı gibi gitmeyebileceği gerçeğini biliyor olsak da normal şartlar altında ya da olası aksaklıklar durumunda neler beklediğini, neleri tercih edip neleri kesinlikle tercih etmediğini belirleyebileceğin bir liste yapabilirsin. Bu listeyi doktorunla birlikte hazırlamak da yerinde olacaktır.

Her şeyin normal akışında gittiği bir durum için hastane ve doktorundan beklentilerin, hastane personelinin tercih ettiğin yaklaşımı, doğumun ilerleyişi açısından olmasını kesinlikle tercih etmeyeceğin uygulamalar ve doğum odasının şartları gibi konuları yazarak netleştireceğin bir liste hekiminin, nasıl bir doğum beklediğine dair bilgi sahibi olması açısından oldukça yaralı olacaktır.

Aslında böyle bir listenin hazırlanması en çok doğumunla ilgili senin neler beklediğini kendi kendine netleştirmen açısından da fayda sağlayacaktır. Tabii bu listeyi hazırlamadan önce sıkı bir araştırma yapmanı, kendi sınırlarını ve hastanenin hasta tercihlerine yaklaşımı gibi konuları da öncesinde netleştirmiş olmanı öneririz.

Her koşulda unutmamak gerekir ki da hayatının en önemli olaylarından biri gerçekleşecek ve bu güzel olayın gerçekleşmesinde en iyi şartların sağlanması başta senin kendini iyi hissetmenle olacak. Doğum öncesinde son hafta ve günleri sonrasında fazlasıyla ihtiyaç duyacağın enerjiyi depolamaya, kendini yeni bir hayata en iyi şekilde hazırlamak ve yeni hayatına nasıl yol vereceğini netleştirmek için kendine ve bebeğine yoğunlaşmaya ayırmak en yerinde tercih olacaktır.

İşler yetişir, hamileliğinin son günlerinin tadını çıkar.

Önceki

- bilgilenmek şart

Coccinella Pasta Evi

Benzersiz lezzet, ödünsüz hijyen...

Çocukca Mobilya

Maviada Eğitim Merkezi

Maviada Yüzme Cankurtaran ve Dalış Eğitimler ve Malzemeleri Merkezi

Sak Organizasyon

19 yıllık tecrübesiyle

Bebekom

Bebek ve çocuk mobilyaları

Dyt. Sevil Dilara GÜNALDI

Sağlıklı ve keyifli yaşamın profesyonel yardımcısı

Tuba Günebak

Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi’ndeki ilk görüşmenizde Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak tarafından ön değerlendirmeniz yapılır.

A8 Party House and Organization

Avukat bir ANNENİN Parti evi hayaliyle başlayıp, organizasyon işletmeciliği ile devam eden ve bunu anneliğinin hassasiyetiyle harmanlayan birinin yarattığı bir eviz işte

Base Life Club

"Klübe kaç!"

Juventas

Sizlere uzmanlığımızla ilgili her konuda hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

Doğal Doğum Ankara

Gebelerin doğum korkuları ve duygu boşaltım teknikleri ile uğraşırken olayın temelinde cinsellik süreci, aile dinamikleri sosyal çevre v.b. bir sürü faktöründe doğum korkusunun altından çıktığını gördükçe 2015 yılında Türk Psikiyatristleri Derneği’nin desteklediği, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği CETAD’tan cinsel terapi eğitimi aldım.Türkiye 'de cinsellik konusunda belli bir otoritesi olan CİSED' in cinsel terapi eğitimini ta

Koyuncuoğlu Kebap

Koyuncuoğlu Kebap Baklava

Tavacı Recep Usta

Bizler gülümsüyoruz, keyifle yaptığımız her yemekte, iştahla tabağa değen her çatal sesiyle, meraklı gözlerle teşekkür eden her konuğumuzla…

Opr.Dr.İrfan TARHAN Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Opr.Dr.İrfan TARHAN Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

İlk Nefes Yaşam Merkezi

Anne ve bebek sağlığı açısından normal doğumun yeniden ön plana çıktığı günümüzde, Anne – Baba adaylarının doğuma hazırlık ve doğum aşamasında ruhsal ve fiziksel anlamda daha güçlü hazırlanmasını sağlamak son derece önemlidir. Doula (Doğum Koçluğu) yardımı alan ebeveynlerin hamilelik sürecinde davranışlarında ve tepkilerinde olumlu farklılıklar gözlemlenmektedir. Kendilerini daha güvende hissederler, daha uyumlu olurlar, sezaryen yön

Toker Bebe

Anne bebek marketi

Lilyum Organizasyon

Bebeğinizin her anında yanınızda

Prof.Dr.Bülent Berker

Jinekolojik Cerrahi, Kısırlık Tedavisi ve Tüp Bebek Uzmanı

Tab Sanat Akademi

"Güzel sanatlarin bulusma noktasi..."

Pierre Cardin Baby Furniture

Pierre Cardin Baby Furniture

Dodo Çocuk

Bebek,çocuk,genç

OLALAA PARTİ EVİ

Ankara, Çankaya, Birlik Mahallesindeki Mekanımız İle Sizlerin Hizmetinizdeyiz.

MA&ME&PA Family Club Music4Kids

Çünkü biz aile için varız…

Simge Büyükgüzel Events

Simge Büyükgüzel Events

Allianz

Biz Allianz’ız... Müşteri memnuniyeti ve teknoloji odaklı yeni nesil sigortacılığın öncülüğünü yapmak, toplumun yaşam kalitesini artıran sosyal bir marka olmak vizyonuyla çalışırız.

Eve Sığamadık Parti ve Oyun Evi

Ankara Çankaya'da Bulunan Mekanımızda Çocuklarınızın Doğum Gününü Eğlenceli Ortamında Kutlamak ve Oyun Grublarımızla Çocuklarınızın El beceri, Zeka, Koordinasyon, İletişim Gelişimleri için en iyi adresiniz.

Eglencedunyası Parti Evi

1998 yılında düğün, nişan, kına ve sünnet organizasyonları ile başlayan firmamız profesyonel kadrosu ile 2009 yılından itibaren doğum günü organizasyonları ve size özel organizasyonlara imza atmıştır.

Aykon Akademi

Aykon Spor Klübü farkıyla, hedefine ulaşmak için; doğru teknik ve kondisyonla başla.

Bayındır Söğütözü Hastanesi

Bayındır Sağlık Grubu güvencesiyle...

Curcuna Çocuk Parti Evi

Curcuna Parti Evi profesyonel kadrosuyla başta doğum günleri olmak üzere özel gün organizasyonlarını düzenleyebileceğiniz 250 metrekarelik her tarafı eğlence dolu bir parti evi.

Turta Home Cafe

Yeşillikler içinde harika bir bahçe eşsiz sunum. Arkadaşlarınızla kafanızı dinleyip harika vakit geçireceksiniz.

Zekids Çocuk Giyim

Çocukların bir birinden renkli dünyalarından esinlenen Zekids eğlenceli ve renkli koleksiyonları ile hayatınızın en değerli varlıkları.

Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Anatolia ailesi olarak tedavinizde sizlerle olmaktan mutluluk duyarız...

Sports International Bilkent

Sports International'da çocuklar için etkinliklere çok önem verilir. Çocuk merkezi yetişkinlerden ayrı bir departmandır. 0-5 ve 6-12 yaş grubu çocuklar için oyuncaklar, videolar ve oyunların yanı sıra, çocuklara egzersiz alışkanlığı kazandıracak çeşitli programlar da uygulanmaktadır.

Aydan Uçak Doğum ve Bebek Fotoğrafçısı

2010 senesinden beri en özel günlerde fotoğraf çekiyor. Düğün Fotoğrafçısı veya Doğum Fotoğrafçısı arıyorsanız, iletişime geçebilirsiniz.

Prof.Dr. Bülent Tıraş

Prof.Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisi

Güven Hastanesi

Ankara'nın köklü sağlık kuruluşlarından Güven Hastanesi

Esin Sağdıç

Doğum'un gecesi gündüzü yoktur. Bu zamanı sadece bebek belirler. Doğum fotoğrafçısı, o anı bekleyen nöbetçidir.

Anadolu Sigorta

Kaybetmek yok

Bahçeci Ankara Tüp Bebek Merkezi

Dünyanın 105 ülkesinden on binlerce çift Bahçeci’yi tercih ederek bebek sahibi oldu. Hep daha iyisi için çalışıyor, her 2,5 saatte bir dünyaya gelen bebeğimizle kocaman bir aile yaratıyoruz.

Luppa Restoran Cafe

Çocuk dostu restoran :)

Scarlet Party House

Açılışa özel fiyatları kaçırmayın.

Çetmen Mobilya

Bugün 52 mağaza ve 86.000 metrekareyi aşan satış alanıyla hizmetinizdeyiz.

E-Bebek

Anne ilgisi,uzman bilgisi

Gözde Şişik

Gözde Şişik özel günlerinizde yanınızda

Prenses Organizasyon

Bebeğinizin her adımında beraberiz

İnci Steak

Ankara’nın beklenen lezzeti İnci Steak, Çayyolu’nda açıldı.

Bluuh Baby Spa Ankara

Ankara'nın ilk ve tek bebek spa merkezi Bluuh Baby Spa'da gelişim, öğrenme ve eğlence bir arada.

Beyaz Vizyon Tanıtım Organizasyon

Studyo Sakura

Amacimiz bebekleriniz ve çocuklarinizin dogalligini yansitmak.

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp bebek alanında yılların deneyimi ile hizmet vermekte olan Centrum klinik, tüp bebek tedavilerinin her türlüsü başta olmak üzere, tüp bebek ile birlikte olan genetik işlemler, tüp bebek başarısını artıran ek tedaviler, aşılama hizmetleri, androloji işlemleri ve gebelik odaklı yardımla üreme teknikleri alanında başarı ile hizmet vermektedir.

On Baby Studio

Doğum ve bebek fotoğrafçısı

Adım Sanat Merkezi

Sanatın eğlence ile buluştuğu nokta

Opr.Dr.Tevfik Sipahi

Opr.Dr.Tevfik Sipahi

Prof.Dr. Teksen Çamlıbel

İlklerin doktoru

Medicana International Ankara

Dünya çapındaki tecrübesiyle annelerin yanında.

Dengelihayat

Genel yaklaşımımız ideal kilonuza güncel hayatınızda zorlanmadan, aç kalmadan, yaşam tarzınıza paralel ve mutlu bir beslenme planı ile ulaşmanız; bizimle kazanmış olduğunuz doğru alışkanlıklarınızla, sağlıklı bir sonuç elde etmenizi sağlamaktır.

Ebru Toprakçı

Mutlu doğum için herşey

Memorial Ankara Hastanesi

Geleceği günümüze taşıyan bir dünya hastanesi...

Fevzi Hoca

Ankara'nın ve Türkiye'nin 1 numarası

İnteraktifdiyet Diyet Merkezi

Sağlıklı yaşam ,doğru destekle, çok kolay!

Lena Organizasyon

Çocuğunuz ve sizin için son derece önemli olan Sünnet düğünü organizasyonlarına dair ne varsa, Lena Organizasyon olarak yaptığımız yüzlerce organizasyonlardan edindiğimiz tecrübe ile bu özel gününüzde sizlere en kaliteli hizmeti sunmaktayız.