Gezgin Anne’ye Sık Sorulanlar

Yukarıdaki düşüncelerle Şubat 2012'de başladığı blog ile annelere ilham veren gezginanne / Deniz Özgül’e sık sorulan soruları ve cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

 

Bebekle değil seyahat etmek, bakkala gidemiyorum. Nasıl yapıyorsunuz?

“Dışarıda çocukla vakit geçirmeye korkuyorum!" diyen birçok anne var. Yalnız değilsin. Öncelikle seni rahatsız eden nedir, onu bulalım?

  • Bebeğin dışarıda ağlaması mı? 
  • Başkalarını rahatsız etmek mi? 
  • Oğlunu/kızını dışarıda oyalayamanın zorluğu mu? 
  • Uyku ve yemek saatleriniz şaşacak diye mi? 
  • Üşengeçlik mi? 
  • Hava çok soğuk/sıcak diye mi? 
  • Toplu taşımaya binmek mi? 
  • Zaten yorgunum daha da yorulacağıma evde otururum daha iyi mi? 

Bunlar gözümüzde büyüttüğümüz, gerçekteyse küçük detaylar. Nedenlerini buradaki yazımda bulabilirsin. Bir de sır vereyim; bebekle gezmek en kolayı. Yürümeye başlayınca zorlaşıyor, konuşmaya başlayınca istekleri oluyor, okul çağında ise kafa tutuyor.

Dört kişi için uçak bileti pahalı olmuyor mu? Nasıl ucuza seyahat ediyorsunuz?

Evet, ikisinin de 2 yaşını geçmesiyle, ardından okul hayatı da başlayınca, tek tatil imkanımız Zürih çıkışlı herkesin favori dönemi olunca biz de uçak biletine yüklü miktarda para harcıyoruz ne yazık ki. En faydalı bulduğum yöntemler; seyahat tarihinden uzun zaman önce bilet satın almak, herkesin gitmediği yerlere gitmek. İmkanınız varsa okul tatil döneminden kaçınmak kesinlikle ekonomik bilet bulmanızı sağlar. 

X ülkesine/şehrine seyahat etmeyi düşünüyoruz. Uygun fiyatlı otel öneriniz var mı? Önereceğiniz restoranlar var mı? Hangi dağa çıkalım? Hangi plaja gidelim? vs...

Ne güzel bana sormanız. Nereye gideceğini, nasıl gideceğini, orada neler yapacağını soran o kadar çok kişi var ki. İlginizden çok memnunum; ama herkese yardım etmeye vaktim yok ne yazık ki. Blogda çoğu yeri detaylı anlatıyorum; arama kutusuna ilgili ülkeyi/şehri yazarsanız önerileri bulabilirsiniz. Öte yandan seyahat planlama servisini kullanırsanız, size özel vakit ayırırım ve birlikte aileniz için bir seyahat planı çıkarabiliriz. Nasıl mı? Şu yazıya alayım sizi.

Ne iş yapıyorsunuz? Seyahate para mı dayanır? Sponsorunuz kim?

Son 7 senedir blog yazıyorum. Öncesinde çevre mühendisliği yaptım İzmir, İstanbul ve Londra'da. Şu an sadece eşim düzenli çalışıyor. Sponsorum eşim...

Seyahat için bütçe ayırmaya çalışıyoruz. Gerekli olmadıkça kıyafete, takıya, gereksiz elektronik eşyaya para harcamıyoruz. iPad'imiz yok örneğin. Evimiz de yok! Dışarıda ayda bir kez ancak yemek yeriz. Sigara da içmiyoruz. Tek lüksümüz gezmek; ama gezerken de 5*lı otellerde kalmıyor, Michelin restoranlarda yemiyoruz. Toplu taşıma araçlarını kullanıyoruz, airbnb'de kalıyoruz. turistik mekanlar yerine oralılarla takılıyoruz, sokak yemekleri yiyoruz. Bazen çok sevdiğimiz bir aktiviteyi - Krabi- Ralley'de kaya tırmanışı gibi - gerçekleştirmek için başka masraflardan kıstığımız oluyor.

Seyahatte çocuklar hastalanmıyor mu? 

Hastalanmaz mı? Daha yeni, Tayland'da 2 kez acilin yolunu tuttuk. Bizim seyahat arkadaşlarımız burun tıkanıklığı ve öksürük. Her seyahatte olmaz ise olmaz. Ailecek seyahat sigortasını yaptırıyoruz. Gerekli, gerekebilecek ilaçları yanımıza alıyoruz. Hepsini ve daha fazlasını kitapta bulacaksınız zaten. Her seyahatte bağışıklık sistemleri güçleniyor, ileride hasta olmazlar diye kendimizi avutuyoruz.

Bebek aşıları yapılmadan seyahat edebilir mi?

Doktorlara göre sağlıklı bir bebek pasaportu çıktığı an seyahat edebilir, seyahat edilecek ülke güvenli olduğu sürece. İngiliz bebek hemşiresinin bu konudaki görüşlerini şurada anlatmıştım. Biz de ilk kez uçağa binmek için Alaz'ın ilk aşılarının tamamlanmasını bekledik. 9 haftalıkken aşı oldu, 10'uncu haftada uçağa bindik.

Seyahat aşısı gerektiren gelişmekte olan ülkelere gitmenizi önermem. Yapılması gereken seyahat aşılarına dair ayrıntılı bilgi de kitapta yer alacak.

Bebekle/çocukla gezerken olmazsa olmaz dedikleriniz neler?

Yaşlarına göre değişir; ama benim en çok kullandığım ürünler sling/kanguru, baston puset, müslin ve sırt çantası oldu. Tabii yolculuk çeşidine ve çocuk yaşına göre oyuncaklar da işin içine giriyor. Benim favori ürünlerimi ve işime en çok yarayanları bu linkte bulabilirsiniz.

Yanınıza almanızı önerdiklerim ise; sağlık kiti, çocuğun yaşına göre bir aktivite çantası ve gittiğiniz yere, tatil türüne, iklime göre kıyafet. Otel mi, akraba evi mi, çadırlı kamp mı, şehir gezisi mi, hepsine özel olması gerekenleri kitapta detaylı olarak anlattım.

Ailecek ilk kez tatile çıkacağız. Bizi neler bekliyor? Bize neler önerirsiniz? 

Bebekler küçükken ilk seyahat ve uçak yolculuğu ailelere oldukça korkutucu gelir. Bilinmezleri çoktur çünkü. Halbuki küçük bebekler uçağın motor gürültüsünde uyurlar, istedikleri tek şey süt ve kucaktır. Henüz hafif olduklarından da kollarınızı uyuşturmazlar. Ağlarlar, evet ama ağlamak için bir nedenleri de mutlaka vardır. Şımarıklık değildir henüz. Tahmin edeceğiniz gibi çocuksuz günlerdeki bir elde kokteyl, diğerinde kitap tüm gün güneşlenmeyi aklınızdan çıkarın. Beklentilerinizi düşürün ve bebekle ilk tatilinizin keyfini çıkarın. İşinize yarayacak tatil için önerilerimi bu yazımda bulabilirsiniz.

Bugüne kadar kaç ülke gezdiniz?

Sizi şaşırtacak kadar çok değil. Çünkü benim amacım ülke yanına bir tık atmak değil. Görmek istediğim ülkeleri doyasıya gezmek. 25+ ülkeye gitmişimdir; İspanya'ya defalarca gidip adaları dahil olmak üzere baştan aşağıya gezdim. San Francisco'ya 4 kez gittim. Yakında 5 olacak; çünkü önemli olan nicelik değil, nitelik... Bu arada çocuklardan önce de gezgindim.

Çocukla ilk kez yurt dışına çıkmak beni korkutuyor. Ne önerirsiniz?

Daha önce gittiğiniz ve bildiğiniz bir ülkeye ilk gezinizi yapabilirsiniz. Dilini bildiğiniz bir ülkeyi tercih edebilirsiniz. Ya da çocuk dostu bir ülke seçebilirsiniz; Avrupa'da İtalya/İspanya gibi. Çocuk dostu ülke demek; iklimi ılıman, yemek çeşitleri çocuklara uygun, halkı çocuk sever, kasıntı ve kuralcı değil, gibi... 

Seyahat aşısı gerektiren ülkelerden, bulaşıcı hastalıkların/doğal felaketlerin/terörün yaygın olduğu ülkelerden ve hijyen açısından da gelişmekte olan ülkelerden uzak durabilirsiniz. Örneğin, 'X ülkesinde çeşme suyu içilir mi?' size bir bakış açısı kazandırabilir.

Seyahat sigortası yaptırmanız da faydalı olur.

Uçağa sıvı almak yasak; bebek için süt alabilir miyiz?

Yanınızda 3 yaşından küçük bir çocuk varsa, aşırı olmamak kaydıyla uçağa 100ml sınırından daha fazla sıvı alabilirsiniz; süt, su, yoğurt, ayran gibi. Güvenlik kontrol noktasına vardığınızda, sıvı ürünleri çantanızdan çıkarıp görünebilir şekilde diğer eşyalarınızdan ayrı bir güvenlik tepsisine dizin. Bazı ülkelerde biberondaki/suluktaki sıvıyı tatmanızı isteyebilirler. Açıp bir yudum alın. 

Bebeğin uyku saatlerini tatilde nasıl düzenlerim? Ya jet lag olursak?

Saat farkının 2'den fazla olduğu bir şehre seyahat etmeniz durumunda bebek er ya da geç bu durumdan etkilenir. Uyku rutini tatildeyken evdeki kadar düzenli olmayacaktır. Endişe etmeyin. Eve döndükten sonra bir hafta içinde uyku ve yemek düzeni eski haline döner. Örnek vermek gerekirse bu yazımı okuyabilirsiniz.

Jet lag; farklı saat dilimine gittiğimizde karşımıza çıkan uyku bozukluğudur. Çaresi, gün ışığı ve zamandır. Geçicidir; ama insanı aptal eder. Bu yüzden uzaklara yapacağınız seyahatler minimum 7-10 gün olsun. Burada yazdığım öneriler faydalı olacaktır.

gezginanne / Deniz Özgül

 

 

 

 

Sonraki

Neden Normal Doğumdan Korkuluyor?