Çocukla Uçak Yolculuğu

Çocukla uçak yolculuğunu kolaylaştıran öneriler

Çocuk ya da bebekle ilk defa uçağa binecek ebeveynler endişeli ve streslidirler. Endişe ve stres kaynaklarının bir kısmını çocuğunun yolculuğa vereceği tepkiler olsa da çevresinden gelebilecek tepkiler de  endişelerinin temel sebebini oluşturmaktadır. Uçak yolculuğuna hazırlanırken ilk yapmanız gereken çevrenizden alacağınız tepkilere duyduğunuz endişeden sıyrılmak olmalıdır. O kınayıcı bakışları kesinlikle önemsemeyeceğinize dair kendinizi söz verin.  

Ve yolculuğu kendinize ve çocuğunuza konforlu bir hale getirecek önlemler almaya başlayın.  

İşte size bizden birkaç tavsiye.  

Yolculuk öncesinde çocuğunuzu, uçak yolculuğu hakkında bilgilendirin. 

Özellikle ilk defa uçağa binecek olan çocuklar ile uçağa binmeden önce mutlaka konuşulması ve yolculuk hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Daha önce uçağa binmiş çocuklarla da uçağa binmeden birkaç gün öncesinden başlayarak konuşarak herhangi bir kaygıları var mı emin olmak iyi olabilir. 

Yolculuk hakkında bilgiler veren kitap ya da dergiler okumak onları heveslendirip, merak ettiklerini sormalarını ve kaygılarından arınmalarını sağlayacaktır. 

Yolculuk için bavulunuzu birlikte hazırlayın. 

Yolculuk için hazırlanacak olan bavulun birlikte hazırlanması çocuğu daha huzurlu hale getirecektir. Çocuğunuzun hangi oyuncakları yanınıza alacağını sorun. Böylece bazı oyuncaklarını uçakta yanına almasını söyleyebilir ve sıkıldığı zamanlarda bu oyuncaklar ile oynamasına fırsat verebilirsiniz. 

Uçuş saatinizi çocuğunuzun biyolojik saatlerine göre organize edin.  

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus uçuş saatidir. Uçuş saati çocuğun uyku saatine denk getirilirse yolculuk çok daha huzurlu ve endişesiz geçecektir. Yalnızca uyku saati değil beslenme saatinin de ayarlanması gerekmektedir. Aç olan çocuklar daha huzursuz olmaktadır. Uçağa binmeden önce çocuğun beslenmesi bu huzursuzluğun azalmasına sebep olacaktır. 

Hava alanında rahat hareket edin. 

Pusetinizi ya da kangurunuzu yanınıza alarak hava alanında rahat hareket etmenizi sağlayabilirsiniz. Hem bavullar hem çocuğunuz ile kat etmeniz gereken yollar, geçmeniz gereken kapılar olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu ve yanınızda taşıyacağınız diğer eşyalarınızı iyi organize edin.  

Çocuğunuzun sağlık durumu ile ilgili önlem alın. 

Eğer uzun süreli uçuş yapacaksanız. Çocuğunuza ait ihtiyaç duyabileceği ilaçlarını da yanınıza almayı unutmayın. Bazı ilaçları kabinde yanınıza alabilmeniz için izlemeniz gereken prosedürler olabilir onları yerine getirdiğinizden emin olun.  

Besin alerjiniz varsa havayolu şirketini bilgilendirin!  

Uçuş öncesinde besin alerjilerinizi hava yolu şirketine bildirin ve yanında taşımanız gereken ilaçlarınızı ve yiyecek/içeceklerinizin hazırlayın. Bu yiyecek/içecek ve ilaçları kabine sokabilmeniz için  gereken doktor raporunuzu yanınıza almayı unutmayın. 

Kendinizi de, çocuğunuza da rahat edebileceğiniz kıyafetler seçin. 

Rahat hareket edebileceğiniz kıyafetler giymeye özen gösterirken; sıcaklık değişimlerine de adapte olabilecek şekilde giyinmeyi de ihmal etmeyin. Kolayca giyip çıkarabileceğiniz bir hırka ile kıyafetinizi kombinlemek olası terleme ve üşümeleri önleyecektir. 

Çocuğunuz aç bırakmayın. 

Uçak bileti alırken bazı firmalarda çocuk menüsü isteyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz daha eğlenceli yiyecekler ile zamanı değerlendirebilir. Ayrıca bebek maması kullanıyorsanız uçağa binmeden önce mama talebinde de bulunabilirsiniz.  

Uçağı çocuğunuz için eğlenceli hale getirin 

Uçakta çocuğunuzun sıkılmaması ve huzursuzlanmaması için ayrı ayrı oturmayı tercih edebilirsiniz. Uçakta birlikte piknik yapma oyunu oynayarak zamanın daha güzel ve verimli geçmesini sağlayabilirsiniz.  

İniş ve kalkışlada çocuğun ağlamasına sebep olan basınç farkını unutmayın! 

Bebekler ve çocuklar uçağın kalkış ve iniş sırasında basınçtan etkilenebilmektedir. Bu nedenle iniş ve çıkışta bebeğinizi emzirebilirsiniz. Emzirmiyorsanız emzik vermekte işe yarayabilmektedir. Çocuk daha büyük ise, uçağın kalkış ve inişinde ona su ya da daha farklı bir yiyecek/içecek verebilir yutkunmasını sağlamaya teşvik edebilirsiniz. İniş ve kalkışlarda sakız çiğnemek basınç farkından daha az etkilenmek için yetişkinlerin sık başvurdukları bir yöntemdir. Çocuğunuz sakız çiğneyebiliyorsa bunu da değerlendirebilirsiniz. 

Birlikte kitap okuyun, sohbet edin. 

Uçuş öncesi yardım aldığınız kitaplar uçakta da işe yarayacaktır. Çocuğunuza seyahatiniz hakkında bilgiler verebilir ya da ilgisini çekecek başka konulardan bahsedebilirsiniz. 

Hayır çocuklar yolculuk sırasında kesinlikle sessiz olmak zorunda değiller. Sizi dinleyen diğer insanları önemsemeyin.  

Kendinizi rahat hissedin. 

Aslında buraya kadar vermeye çalıştığımız tüm tavsiyeler yolculuğunuz esnasında ebeveynler olarak kendinizi rahat hissetmeniz için verilmiş tavsiyelerdi. Çünkü siz kendinizi rahat hissetmezseniz çocuğunuz hiç rahat hissedemeyecektir.  

Çocuğunuzun ilk kez karşılaştığı şeylere tepki verebileceğinin ve bunun tamamen normal olduğunun bilincinde olun. Hiç tanımadığı insanlar etrafında ve bu kadar yakınındayken ve de istedikleri gibi özgürce hareket edemezken onların tepkisiz  ve sakin kalacağını düşünmeyin. Ama siz ne olursa olsun olumsuz tepki vermeyin ve sakin kalmaya çalışın. 

Anı biriktirin. 

Çocuğunuzla birlikte sizin içinde ilk olan bu yepyeni deneyiminizin tadını çıkarmaya çalışın. Bol bol anı biriktirin. Bir anı kutusu oluşturmak bir  sonraki seyahatinizde çok işinize yarayacaktır. 

Keyifli yolculuklar dileriz. 

Önceki

Bilinçli Anne-Baba, Bilinçli Nesil