Bilinçli Anne-Baba, Bilinçli Nesil

Sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirebilmek, daha iyi bir ebeveyn olabilmek nasıl mümkün olur?

Çocuk gelişimi ve eğitimi çok önemli ve kapsamlı bir konu. Anne babalar mutlaka bu süreç hakkında bilgilendirilmeli ve eğitilmeli. Anne babalar için açılan ebeveynlik okulları var. Çocuk sahibi olmadan önce kişiler eğitim sürecinden geçiyor ve bilinçlendiriliyor. Böylece çocuk doğduğunda anne babalar daha sakin ve çözüm odaklı davranabiliyor. Bu okullara tüm anne babaların katılması ve ebeveynlik rollerine hazır olarak dünyaya çocuk getirmesi çok çok önemli bir konu. 

TEK İHTİYACIMIZ OKUMAK! 

Bu imkanı bulunamaması, zaman olmaması veya eğitim almak için çeşitli problemlerimizin olması durumlarını çok yaşıyoruz. Ancak kendimizi geliştirmek için bir çok yol var. Kitaplar, makaleler, uzmanından yazılar çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda çok yaygın. Ülkemizde bizi bu konuda aydınlatan çok önemli uzmanlarımız var. Merak ettiğimiz her şeyi kolaylıkla öğrenebiliriz. Yeter ki bu konuda bilinçlenmek adına gerekli yolları arayalım. “O kadar çok kitap var ki ! Hangisini okuyacağız? Hangisi doğru?“ Gibi sorular geliyor. İnsan okudukça doğruyu bulur ve düşünceleri gelişir.  Böylelikle ebeveynlik süreç hakkında sağlıklı bilgiler edinebilir ve süreç hakkında daha bilinçli olmamı sağlanabilir. 

ANNE BABA İLİŞKİSİ KUVVETLİ OLMALI! 

İyi anne baba olmadan önce bireyler öncelikle iyi bir eş olmalıdırlar. Birbirini anlayan, dinleyen ve birbirinin ihtiyaçlarının farkında olan eşler anne babalık sürecinde de bunu sürdürerek sağlıklı ilişkilerini devam ettirebilirler. Hamilelik sürecinde yaşanan annenin farklı ihtiyaçlarını farkında olarak buna uygun değişimi göstermek ve çözüm odaklı davranabilmek sürecin daha olumlu geçmesini slayacaktır. 

ROLLERİ BENİMSEMEK ÖNEMLİ 

Aileye yeni bir bireyin katılmasıyla eşler artık ayrıca anne ve baba olmuşlardı. Onlar için şimdiye kadarki hayatlarından çok farklı bir süreç başlamıştır. Dünyaya gelen çocuk hayata adapte olmaya çalışırken aslında anne baba da bu rollere adapte olmaya çalışmaktadır.  

Anne babalık rolleri sonradan kazanılan, yaşadıkça öğrenilen ve geliştirilen kimlikler. Ancak öncesinde kendimizi bu role hazırlamak hem çocuk hem de ebeveynler için daha sağlıklı bir sürece başlamak adına önemlidir. Bu roller de yukarıda bahsettiğim gibi okullar veya kitaplar sayesinde geliştirilebilir. Sağlıklı belirlenen yolların ışığında çocuk ta bu rolleri iyi tanımlayabilir içselleştirilmiş olur. 

KALIP ROLLERE HAYIR! 

Aile içinde roller dağıtılırken anne ve baba arasında genellikle gözlemlediğim şöyle bir durum söz konusu; Aile yapısında genellikle anne bakıcı konumunda, baba ise animatör konumunda yer alıyor. PEKİ BU NE DEMEK? 

Anne ev içinde genelde çocuğun bakımını üstelenen, kuralları koyan konumunda iken baba çocuğu gezdiren, eğlendiren konumunda yer alıyor. Bu durumda çocuğun aklında geçenler aynen şöyle “annem bana kural koyuyor, annem beni kısıtlıyor, annem hep olmaz diyor! Babamda beni gezdiriyor, eğlendiriyor.”  Bu şekilde dağıtılan roller sonucunda çocuk ve ebeveyn arasında iletişim problemleri yaşanması kaçınılmadır. Çocuğun zihninde anne babanın bu şekilde kodlanması büyük tutarsızlık yaratır ve özellikle anne ile çatışmaya girmesine sebebiyet verecektir. 

İLK 3 YIL ÖNEMLİ! 

Öğrenilen anne baba rollerinin ardından artık ailede gelişmekte olan, hayata hazırlanan bir birey vardır ve anne babanın en önemli görevi onu doğru bir şekilde hayata hazırlamaktır. Bireyin hayatının ilk 3 yılında öğrendiklerini ömrünün geri kalanının tamamında öğrenemediği araştırmacılar tarafından kanıtlanmış durumda. Bu bilgiden yola çıkarak bu ilk yılların ne kadar önemli olduğunun farkında olmak ve bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmak en önemli görevdir belki de.  

MODEL OLUN! ÇOCUKLAR KULAKLARIYLA DEĞİL GÖZLERİYLE ÖĞRENİR! 

Çocuklar görerek ve deneyerek öğrenir. Beyninde şemalar geliştiren çocuklar denediklerinin sonuçlarına, ve gördüklerine göre geliştirdiği şemalar sonucunda davranış kalıplarını meydana getirirler. 

Çocuğun dünyaya geldiği andan itibaren ilk ve önemli sosyal ortamı ailesidir. Anne ve babasından gördüklerini uygular ve model alır. Model alarak öğrenir ve bunu bir davranışa dönüştürür. Bu nedenle bu dönemde doğru bir model olmak çocuğun geliştireceği kişilik özellikleri için çok çok önemlidir. 

İlk 3 yaş döneminde söz ile öğretmekten kaçının. Çocuklar sözlü uyarıları almakta ve takip etmekte zorlanabilirler. Bunun yerine gözlerinin kullanırlar ve özellikle konuşma dönemi başlayana kadar harika bir gözlemci olurlar. Sonrasında gözlemlediklerini uygulama vakti gelir ve denemeye başlarlar. Bu nedenle evde gözlemlediği davranış kalıpları çok önemlidir. 

Çocuk gelişimindeki amaçlarımızdan biri de örnek olmak olsun ! Her anne baba çocuğu çok fazla kitap okusun, çok ders çalışsın, çok başarılı olsun istiyor. Ama dönüp baktığımızda kitap okumayan, okuyarak örnek olmayan anne babalar görüyoruz. Anne babalığın ilk basamağının örnek olmak olduğunu unutuyoruz. Çocuklar duyduklarını değil gördüklerini uygular, bunu unutmayalım 

TUTARLI OLUN! 

Anne baba arasında dağıtılan roller benimsendikten sonra rollerin iyi bir şekilde uygulanması da çok önemlidir. Çünkü anne baba arasında yaşanan tutarsızlık durumlarında çocukta kurallar konusunda bir dengesizlik yaşanabilir. Anne babanın kurallar hakkında farklı tepkiler vermesi çocuğun bunu yerleştirmesini zorlaştırabilir ve hatta bazı durumlarda çocuk bu durumu lehine kullanmaya başlar. Bir durum hakkında izin almak için iki ebeveyne de gider ve birinden olumsuz yanıt aldığında diğer ebeveynden olumlu yanıt almak için tekrar sorar. Bu da kuralları oturtmakta zorlanan bir aile tablosuna sebep olur. Oysa tutumlar anne baba arasında net olmalı ve çocuk bunun mutlaka farkında olmalıdır. Aksi takdirde çocuk olumsuz cevap aldığı ebeveyne karşı tepki geliştirirken, bir sonraki yaşanacak durumda artık iletişimi sadece olumlu cevap aldığı ebeveyn ile sürdürebilir.  

BİLİNÇLİ ANNE BABA = BİLİNÇLİ BİR NESİL  

Ömür boyu sürecek bir maraton aslında gelişim, çocuğu bir hayata hazırlamak, onun gelişimi için kendimizi de geliştirmek çok önemli. Bunu niyet eden bir anne baba tutumu ile sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirmek mümkün olacaktır. 

Yaşam ve Aile Koçu Niket ÇELİK 

 cocuksaegerherseyedeger

 

Önceki

İyi Bilene Sorduk : Gümüş Meme Koruyucuları

Sonraki

Çocukla Uçak Yolculuğu