İyi Bilene Sorduk : Gümüş Meme Koruyucuları

Son zamanlarda çok popüler olan gümüş meme koruyucularını Emzirme danışmanı Süheyla Özcü'ye sorduk.

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren bebeğinizi nasıl doyuracağınıza, yeterli olup olamayacağınıza ilişkin tonla soru aklınızı meşgul eder. Yenidoğan bebek bakımı  denildiğinde akla gelen ilk konu ise bebeğin emzirilmesidir.  

Her bebeğin mümkün olduğunca en az 6 aylık oluncaya kadar anne sütü alması gerekir.Bu hem bebeğin vücut gelişimi, hem de ruhsal gelişimi açısından büyük önem taşır. Bebeğin mümkün olduğu sıklıkta emzirilmesi anne sütünün de kalitesini ve miktarını arttırmak için büyük önem taşır. İşte bu noktada yaşayabileceğiniz emzirme sorunlarının üstesinden gelebilmek çok önemlidir. Emzirirken birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Emzirme dönemindeki meme ucu hassaslaşması, tahriş, çatlak veya yara problemi yaşayan annelerin hikayelerini duyar ve okuruz. İşte bu gümüş meme koruyucuları hikayelerine dahil oldukları annelerin hayatında büyük değişikliler yaratıyorlar. 

Peki  nedir bu gümüş meme koruyucuları ? 

Gümüş meme ucu koruyucusu hamileler ve emziren anneler için tasarlanmış, göğüs ucu koruma kapaklarıdır. 

Gümüş kapaklar hem hamilelikte hem de doğum sonrası kullanılabilir. Bu gümüş kapaklar ile birlikte başka bir krem ya da kalkan kullanmaya gerek kalmadan bir çok emzirme probleminin giderilmesine yardımcı olur.  Ürünün kullanım ömrü oldukça uzun bir üründürbir kere sahip oldunu mu diğer bebeklerinizde de kullanmanız mümkündür.  

Neden gümüş? Gümüşün geçmişten günümüze bebek bakımında faydalı olduğu başka kullanım alanları var mı? 

Gümüş, doğal tıbbın yüzyıllardır kullandığı bir elementtir. Bunun asıl nedeni ise gümüşün tamamen doğal, antibakteriyel ve yara iyileştirici özellikte olmasından kaynaklanır. 

Gümüş Antik Yunan ve Roma’da su ve başka sıvıları depolamak üzere dezenfektan olarak kullanılmaktaydı. Antik dönemde kavanozların içine gümüş sikke konularak sıvının steril bir şekilde korunmasını sağlanırmış. 

Aynı şekilde 1800’lerde Amerika’ya yerleşen göçmenler de, gümüş dolarları sıvı varillerinin içerisine düzenli olarak yerleştirerek sıvının bozulmasını engelliyorlarmış. Günümüzde ise NASA, gümüşü uzay araçlarındaki suyun saflığını korumak amacıyla kullanıyor. 

Sağlığı koruma söz konusu olduğunda gümüşün maharetleri çok fazla. 1834 yılında Alman bir çocuk doktoru olan F. Crede,  yüzde 1 gümüş nitrat solüsyonunu yenidoğanların doğum sonrası gözlerinde oluşan ve körlüğe yol açan enfeksiyonu engellemek için göz damlası olarak kullandı. 

Ne gibi emzirme problemlerine iyi geliyor ? Nasıl kullanılıyor ? 

Meme ucu hassaslaşması, tahriş, çatlak veya yara problemi yaşayan annelerin hikayelerini duyar ve okuruz. Özellikle ilk bir aylık emzirme döneminde meme ucu hassasiyetinin son derece yoğun olduğu dönemde, meme uçlarının tahriş olması, çatlak ve yaraların oluşması çok sık görülür. Gümüş meme ucu koruyucuları size rahat bir nefes aldırır. 

Hem doğum öncesi önlem amaçlı, hem de doğum sonrası için uygundur. Kullanımı son derece kolay ve konforludur. Kapaklar göğüs ucuna kapatıldıktan sonra sütyen takılarak sabitlenir. Göğüs uçlarını emzirme öncesinde yıkamaya gerek kalmaz. 

Hamilelikte kullanılıyorsa: Doğuma 2 hafta kala, günde 1-2 saatle başlayıp artan sürelerle takılması tavsiye edilir. Doğum öncesi ise gece kullanımına gerek yoktur. 

Doğum sonrası kullanılıyorsa: Emzirme sonrası, kapakları göğüs uçlarınızın üzerine kapatınız. Emzirme aralarında mümkün olduğunca uzun süre göğsünüzde kalmalarını sağlayınız. Emzirme öncesi kapakları çıkarınız. Eğer bu şekilde yeterince fayda sağlamadığı hissedilirse, kapakların 1-2 saatte bir çıkarılıp meme uçlarının yarım saat ila 1 saat havalandırılması önerilir. 

Gümüş meme ucu koruyucusu kapaklarla birlikte başka bir krem, yağ ya da losyon kullanmanıza gerek yoktur. Hatta küçük bir uyarıda bulunmak isterim ki, bu durum ürünün etkinliğini azaltabilir. 

Gümüş başlıkları göğüs pedi ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu durumda, kapakları göğüs ucuna yerleştirdikten sonra, içerisine göğüs pedini yerleştirdiğiniz sütyeninizi takabilirsiniz. 

Nasıl Temizlenir? 

Gümüş, kendi kendini dezenfekte etme özelliğine sahiptir, bu nedenle kapakları hijyen amaçlı sık yıkamak gerekmez. Ürünü ilk defa kullanmaya başlayacağınız zaman herhangi bir temizliğe bile gerek yoktur. 

Kapakların içine süt kalıntıları biriktiğinde sadece sudan geçirip, kurulanıp, tekrar takılabilir.  Ayda bir defa ise, karbonatı çok az su ile macun kıvamına getirerek bu macun ile kapakları ovup bol su ile durulayarak temizlemeniz yeterlidir. Yalnız her yıkamadan sonra iyice kuruladığınızdan emin olunuz. 

Dezenfektan veya deterjan kullanmayınız. Kaynatmayınız. Bulaşık makinesinde yıkamayınız. 

Nedir bunların bütçesi? 

Piyasada değişik fiyatlarda bulabilirsiniz. Alırken uluslararası kalite standartlarına uygun üretilmiş olmasına özen göstermelisiniz. Biliyoruz ki her şey in ucuzunu Çinden sipariş edebilecek zamandayız ancak bu ürünlerde güvenli kullanma problemi yaşayabiliyoruz .Özellikle bebek için kullanacağımız ürünlerin güvenilirliğine dkkat etmeliyiz. 

Ben danışanlarıma Silverette marka olanı tavsiye ediyorum. Web sitelerinde 295 tl olduğunu görebilirsiniz.

Son olarak emzirme problemleri yaşayan ve bu tarz destek ürünlere ihtiyaç duyan annelere ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz ? 

Bebeğiniz için anne sütü hayati önem taşır. Bebeğinizin hem fiziksel hem de ruhsal gelişiminin yanısıra onunla aranızdaki bağı güçlendiren bir doğa mucizesidir emzirmek. Ama işler her zaman yolunda gitmeyebilir ve emzirme sorunu yaşayabilirsiniz. Emzirme problemlerinde öncelikle sorununun kaynağının doğru tespit edilmesi gerekir. 

Bu konuda özellikle emzirme danışmanları sizin en büyük yardımcılarınızdır. Yılların tecrübesiyle sorunun doğru tespitinde ve çözümünde birinci derecede yardımcı olurlar. Kulaktan dolma bilgiler yerine tecrübe, bilgi ve birikim her zaman sorunlarınızı çözer. 

Bebeğin bir anne için ne anlam ifade ettiğini herkes iyi bilir. Üzerine titrediğiniz yavrunuzun sağlığı ve gelişimi her şeyden önemli ve önceliklidir. Bu konuda hiçbir masraftan kaçınmazken onun sağlığı ve gelişiminde en doğru kararları vermek için profesyonel destek sizi birçok gereksiz masraftan da kurtarır. Bebeğiniz ve sizin sağlığınız için deneyimli bir emzirme danışmanından destek almaktan kaçınmayın. 

Doğum Koçu & Emzirme Danışmanı Süheyla Özcü (0 505 242 82 09)

 ilknefesyasammerkezi

 

 
 
Önceki

Israrcı Çocukla Baş Etmek

Sonraki

Bilinçli Anne-Baba, Bilinçli Nesil