Hamilelik Dönemi Ağrıları

Kadın sağlığı fizyoterapisti Yasemin İrkilata hamilelik dönemindeki bel ağrılarını anlatıyor.

İki hamileden birinde bel ağrısı şikâyeti yaşanmaktadır.Bel ve pelvik kuşak ağrıları mide bulantısı gibi olağan hamilelik ağrılarından sayılır fakat bazen çok rahatsız edici olabilir, neyse ki bunları hafifletmenin çeşitli yolları var . 

Neden hamilelikten bel ve pelvik kuşak ağrıları görülür? 

 • Vücut ağırlığı artar ve bu da bel ve pelvis kemiği üzerine binen yükü artırır 

 • Vücut ağırlık merkezi öne doğru kayar, artan karın hacmi ile birlikte, bu da bel çukurunun artmasına neden olur ve bel kasları yorulur. Bel için destek görevi gören karın kasları zayıflar 

 • Vücut tarafından salgılanan progesteron, östrojen ve relaksin hormonları fetusun büyümesi ve doğum için elzemdir, aynı zamanda doğumun gerçekleşmesi için kalça çevresi kas, bağ ve tendonların esnekliğinin artmasına neden olur. Ön kısımda simfizis pubis dediğimiz genital bölgenin üstündeki kemikte de açılma olur. Bu açılma ve esnemeler dolayısıyla kalça ve karın alt kısmında ağrıya neden olur. 

Bel ağrıları, genelde bel ve sakrum arasında olur ve ayakta durmakla, eforla ve belin hareketleriyle artar. Nadiren siyatik tipi ağrılarda eklenebilir. 

Pelvik bölge ağrıları kasık, bel, kalça ve üst bacakta olur, bazen bıçak batması tarzda hissedilebilir. Yürüme ile , gövdenin bazı dönme hareketlerinde ve gece artar.  

Bel ve kalça ağrılarının şiddeti kadına göre değişir, günlük yaşamda rahatsız edici veya engelleyici olabilir, dinlenme ile geçip doğumdan birkaç ay sonra kaybolurlar. Fakat az da olsa  hamilelik ağrıları doğumdan sonrada devam edebiliyor. 

Eski inanışlara göre hamilelikte masajın bebeğe ve hamileye zarar vereceği düşünülüyordu. Ağrının azalması, hareket kabiliyetin artması ve bel ağrısı için hafif tarzda masaj oldukça yararlıdır. 

Doktorunuz tarafından parasetamol ilaçlar önerilebilir. Dinlenme tavsiye edilir. Doktorunuz veya Fizyoterapistiniz tarafından size özel bel ve karnı destekleyen elastik kemerler önerilebilir. 

Bunun yanında; 

 • Herhangi bir kontraendikasyon yok ise 6.aydan itibaren fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapmak oldukça yararlıdır. 

 • Yatarken yan yatış pozisyonunu tercih edin. 

 • Üzerinizi giyinirken oturarak giyinin, rahat ayakkabılar tercih edin, giymesi ve çıkarmasıda kolay olsun. 

 • Aktif olun fakat mutlaka aralarda dinlenmeler olsun. 

 • Tek ayak üstünde ayakta kalmayın. 

 • Dönme hareketi içeren günlük aktiviteleri yapmayın (özellikle evsüpürürken dikkatli olunmalı) 

 • Ağır kaldırmayın. 

 • Uzun sureli oturmak ve uzun yürüyüşlerden kaçının.

  Kadın Sağlığı Fizyoterapisti Yasemin IRKİLATA 

​Ankara International Medicana Hastanesi 

0 542 524 26 20

www.pelviktabansagligi.com

yasemin_irkilata

 
Sonraki

Israrcı Çocukla Baş Etmek