Çocuk ve Sanat

Adım Sanat ile sahne çocuklarımızın.
Adım Sanat 2012 yılında, birikimlerini kendi okullarında değerlendirmek isteyen, profesyonel latin dans sporu, bale, halk dansları ve tiyatro sanatçıları tarafından kurulmuştur.
 
Geçmişlerinde en az 20 yıllık birikim bulunan bu sanatçılar, profesyonel meslek yaşantılarının dışında konservatuvarlar ve özel sanat okullarında öğrenciler yetiştirmiştir. Latin dans sporu, bale, halk dansları, tiyatro, drama, diksiyon alanlarında eğitim vermekteyiz. 500 metrekare ve 4 katlı bir mekana sahip olan Adım Sanat, geleceğin sanatçıları ve sanat severlerini yetiştirmek üzere çalışmalarına devam etmektedir. Adım Sanat 2016 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanarak Dans ve Spor kulübü ünvanını almıştır. 2 yıldır dans sporu branşında yurt içinde ve yurt dışında ülkemizi temsil edecek yarışmacılar yetiştirmektedir.

TİYATRO
Varoluşundan bu yana bireyi düşünmeye, sorgulamaya, neden-sonuç ilişkisi kurmaya, eyleme geçmeye, zamanı kaliteli geçirmeye, haz duygusunu ve beğeni düzeyini yükseltmeye ve bence en önemlisi yaşamla arasında bağ kurmasına aracı olur. Sanat bireye kimliğini kazanmasında önemli bir yol göstericidir. Birey olmanın temellerinin atıldığı çocukluk hatta bebeklik yıllarında oyunun, sanatın ve tiyatronun kişilik ve sosyal gelişime katkısı oldukça fazladır.
Tiyatro sanatı, çocukların eğitiminde mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü çocuk doğar doğmaz yaşamla bağını oyun yolu ile kurmaya başlar. Çocuk, dış dünyadan etkilenme sonucunda, taklit yeteneğini kullanarak canlandırma yapar, hayal dünyasından kattıklarıyla oyunlarını zenginleştirir. Tiyatronun, başka bir deyişle canlandırmanın, çocuğun çok yönlü gelişimine önemli katkılar sağladığı bilinmektedir  
 
Sanat, çocukların yaratıcılıklarını ve düş güçlerini zenginleştirir. Estetik duygularının gelişmesine katkıda bulunur. Algılamayı çeşitlendirdiği için ilerleyen eğitiminde öğrenmeyi ve uygulamanın temelini oluşturur. Eleştirel bakabilmeyi, olayları, durumları ve kavramları mantık süzgecinden geçirmeyi, problem çözebilme konusunda çok yönlü düşünmeyi öğrenir. Çocuğun işbirliği yapma, sosyal ilişkiler, iletişim kurma gibi sosyal yönlerinin gelişmesine katkıda bulunur, çocuğun sosyal gelişimini hızlandırır. Duygularını tanıma ve bunları ifade etmesi açısından bakıldığında çocukların duygusal gelişimine katkıda bulunur. Rol oynama aşaması empati kurma yeteneğini geliştirir. Keyifli ve kaliteli zaman geçirmesini sağlar. Sanatsal ve estetik bir gözle bakmayı sağlar ve bu bakış açısı diğer sanat dallarını da kapsamaya başlar.
 
DANS VE BALE
Dansın temel elementleri; ritim, melodi, tempo, iç-dinamik (kuvvet), kural, iyi ruh haleti ve devinimdir. Dans, vücut dilinin bir ifadesidir. Dans, insan vücudunda bir rahatlık, bir sevinç yaratır. Çocuklar, dans yoluyla, başkalarıyla birlikte yer alarak, dans ederek sosyal yönlerini de geliştiriyorlar. Birliktelik ve birlikte yer alma yeteneği, dayanışma, duygusal ifade, ortak duygu, kendine güven, dans aracılığı ile de ortaya çıkıyor. Bu bağlamda dans, hem kültürel ifade, hem de sosyal ifade tarzıdır.Dans yolu ile çocuklar, fiziksel, ruhsal, sosyal ve dilsel yönlerini de geliştiriyorlar. Dans, çocuklara iyi bir duygu veriyor, çünkü kendi vücutlarını hissetmelerini sağlıyor.
 
Dans İletişimdir.

Dans edenlerin yaptığı yalnızca iç duygularını ifade eden dansın karakterini taşıyan hareketlerdir. Dans edenler iç dünyalarını dışa vurarak özgürlüğün tadını çıkarmak isterler. Farkında olalım veya olmayalım bedenimiz hareketlerle konuşur. Bu yüzden dans bedenin dilidir ve tarih boyunca da bir iletişim yolu olarak kullanılmıştır.
 
KLASİK BALE
Bale eğitiminin temelinde öğrenilmesi uzun yıllar süren, emek ve sabır isteyen kurallar bütünü yatmaktadır. Yüzyıllar içinde geliştirilen ve mükemmeliyete ulaştırılan bu kurallar tüm dansların atası olmuştur.
Bu kadar katı ve mükemmel kurallara sahip olan balenin de konservatuar kökenli, alanında uzman eğitmenler tarafından verilmesi gerekmektedir. Bale eğitiminin yeterli olmayan eğitmenler tarafından verilmesi çocukların bedensel gelişimine zarar verebilmektedir. Bale, iyi bir kurs ve eğitmenle öğrencinin hayata ve dünyaya bakışını, kişiliğini, soyut düşünme yetisini, çevresiyle iletişimini, gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Bale eğitiminin faydası profesyoneller sayesinde ortaya çıkmaktadır.
Bale eğitiminin faydaları arasında çocuğun fiziksel gelişimine yaptığı katkı ilk sırada yer alır. Bale eğitimi alan bireyler bedenlerini daha iyi kullanırlar, vücutları esnek, güçlü ve zarif olur. Ayrıca kas yapısını güçlendiren bale, çocuğun daha hızlı uzamasını ve gelişmesini sağlar. Bale eğitiminin faydaları arasında çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesi de yer alır. Çocuk ders öncesinde ailesinden destek almadan giyinir, hazırlanır, ders sonunda çantasını toplar; bu da kendi kendine yetme becerisi kazanmasına yardımcı olur. İç disiplinini sağlayan çocuk ileride kimseye bağımlı olmadan yaşayabilir.
 
Bale soyut düşünme becerisini de geliştirir. Kişinin yön bulma, müziğe göre hareket etme, düşünme ve konsantrasyon becerilerini artırır. Özellikle çocuklar bir sonraki hareketi zihinlerinde canlandırarak zihinsel gelişimlerini hızlandırırlar. Balenin faydaları kişinin düşünce süreçlerinde de görülür.

 
MÜZİK
Müzik ve Müzik Eğitimi Çocuğa Ne Kazandırır ?
Müzik, öncelikle şarkı ve tekerlemeler yoluyla okulöncesi dönemindeki çocuğun dil gelişimine katkıda bulunur. Bunun yanı sıra müzikal etkinlikler yoluyla çocuğun yaratıcılığını ortaya koymasına fırsat verir.

Müzik, zihinsel motor, sosyal beceri ve yeteneklerin gelişimine katkıda bulunmaktadır.

Müzik eğitiminin, okuma yeteneğine de katkıda bulunduğu açıkça görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre, akademik yılın başında ve sonunda okuma testine tabi tutulan ilk öğretim öğrencilerinden,müzik eğitimi alanların,almayanlara oranla daha iyi sonuçlar elde ettikleri görülmüştür.

Yapılan pek çok testin sonucunda, notaları doğru seslendiren çocuklarda, harfleri doğru seslendirme oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Müzik eğitiminin olumlu etkisi, okumanın yanı sıra, öğrenme ve yaratıcılıkta da kendini göstermektedir.
 
ADIM SANAT 'TA EĞİTİM VERİLEN DERSLER 
  • KLASİK BALE
  • MODERN DANS
  • TİYATRO VE MÜZİKAL OYUNCULUĞU
  • LATİN DANS SPORU
  • HALK OYUNLARI
  • OYUNCULUK (KONSERVATUVAR HAZIRLIK)

ADIM SANAT MERKEZİ 

Tel:05325124069 / 03122356465

Alacatlı mah. 3300.cadde  Moda city işyerleri

Adım Sanat.Yaşamkent

adimsanatmerkezi
 
Önceki

Gökkuşağı Bebek Hikayeleri

Sonraki

Röportaj - Beril ANAÇ