Gökkuşağı Bebek Hikayeleri

Büyük bir acı yerini nefes kesen işlere bırakabilir... Gökkuşağı bebeklerin hikayelerini anlatıyoruz.
Alex Bolen/ Shutter Darling Photography
Bu şahane kadınları biraraya getiren bir ortak öyküleri var. Bir fotoğraf projesine dönüşen bu öykü, önemli bir mesaj vermek üzere hazırlanmış.
“Merak etme yalnız değilsin ve yaşadığın acı hafifleyecek…"
Bu dikkat çeken proje bir profesyonel fotoğrafçı olan Alexa Bolen’in ve ilk bebeğine hamile kaldığında katıldığı Facebook gruplarında, bebeğini hamileyken ya da doğumdan kısa bir süre sonra kaybetmiş anneleri görmesiyle başlıyor.
 
Hamileliğini kızını sağlıkla doğurarak tamamlamasına rağmen, kendisi kadar şanslı olamayan bu kadınları düşünmeden edemiyor, “Bu gerçekten içime işledi” diyor.
Alexa “gökkuşağı bebekler” tanımıyla tanıştığında ise bu kadınlar için bir şeyler yapmayı hep istedi ve bir projeyi hayata geçirmeye karar verdi. Bir kayıp yaşayan annenin yeniden bir bebek sahibi olmasıyla yaşadığı hüzün ve acının nasıl mutluluğa dönüştüğünü, böyle anneleri ve öykülerini fotoğraflayarak bebeğini yeni kaybetmiş annelere bir umut olabileceğini düşündü.
Önce seçtiği kadınlar özel renklerde elbiseler giyecek ve güzel aksesuarlarla görüntülerini tamamlayacaklardı. Gökkuşağına daha da dikkat çekmek için renkli dumanlar kullandı.
 
Tabi bir de kamera arkası var. “Daha da büyülüydü" diyor Alexa. “Bütün babalar oradaydı, diğer çocuklarıyla ilgileniyorlar, çekimlere yardımcı oluyorlar ve yüzlerinde koca bir gülümsemeyle bizi izliyorlar ve güzel eşlerini motive ediyorlardı."
Ve final ise muazzam.
Tabii en önemlisi bu annelerin hikayelerinin ne kadar ilham verici olduğu.
Kırmızı: Heather Terranıva. Asker kocası ile bekledikleri ikiz bebeklerini kaybetmiş. Şimdi ise 3. Bebeğine 38 haftalık hamile.
Turuncu: Hillary Funk. Bu iki oğlunun doğumlarının arasında bir kız bebeği hamileyken kaybetmiş.
Sarı: Kaila Marie. Bir yıl denedikten sonra hamileyken kaybettiği bebeğinin ardından 5. Bebeğini doğurmak üzere 30 haftalık hamile
Yeşil. Beklenmedik hamileliği 19. Haftada son bulmasıyla üzüntülü günler geçirmiş olan Sara Markive
Mavi, 8 yılda 6 düşük yapan, beraberinde pek çok sağlık problemiyle de boğuşan ve şimdi 8 aylık bebeği ile mutluluğu yakalayan Ashley Jones Behrle
Mor; 17 saatlik bir doğumla 35. Haftasında ölü doğurduğu bebeğinin hemen ardından doğan güzel kızıyla güzel Hannah Peltonen
 
Özetle Alex’in fotoğrafları elbette bu kadınların kaybettikleri bebeklerinin acısının yerini dolduramaz. Bu proje birlikte eğlenme şansı bulamadıkları bebeklerinin anısını yaşatmaları için bir fırsat. Ayrıca bebeğini kaybeden kadınlara da mesajları açık. Yalnız değilsin, acılar geçecek…
 
Önceki

İyi bilene sorduk - Emzirme Danışmanlığı

Sonraki

Çocuk ve Sanat