İyi bilene sorduk - Emzirme Danışmanlığı

Emzirme danışmanı Ebe Süheyla Özcü'ye emziren annelerin ne gibi zorluklarla karşılaştığını ve emzirme danışmanlarının bu zorluklar karşısında nasıl destek olduklarını sorduk.

Emzirmek nasıl bir süreçtir?

Emzirme, bebeğin dünyadaki ilk iletişimidir. 

Emzirme anne ile bebeğiyle arasındaki sevgi dolu ilişkinin başlangıcıdır.

Bebeklerin temel olarak fiziksel büyüme ve gelişmesini sağlayan, fiziksel gelişimin ötesinde ruhsal açıdan da gelişimini tamamlayan anne sütünün memeden verilmesi emzirmenin temelini oluşturur.

Emzirme bebek beslenmesi için normal bir süreçtir, doğumdan sonra bebekler etkili olarak memeyı tutabilir ve doğru bir şekilde emebilirler. Bunun yanında bazı bebekler memeye tutunma zorluğu yaşayabilirler ve bir desteğe ihtiyaç duyarlar.bu dönemde verilecek destek,ve uygun girişimlerin yapılması bebek için uyum, anne için konfor sağlayarak sağlıklı emzirme dönemini başlatır.

Bebeğinizi kucağınıza ilk aldığınız an nasıl tarif edilemeyecek kadar değerli ise ona ilk sütünü verdiğiniz an da bir o kadar tarifsiz ve önemlidir. 

Emzirme bebeği beslemenin en doğal yöntemi olsa da anne ile bebeğin beraber öğrendiği bir süreçtir.

Emziren bir annenin destekçileri kimlerdir ?

Bebeğiniz dünyaya merhaba dedi ve siz onu vakit geçirmeden emzireceksiniz. Peki bu noktada her şeyin yolunda gitmesinin önemini biliyor musunuz ?

Bebeğin doğduğu andan itibaren annenin en büyük destekçileri ailenin tecrübeli kadınları ve ebeveynleridir. Doğumhanedeki  hastanenin bebek hemşiresi de ilk anda size yardımcı olacak kişilerdir. Ancak günümüzde aileler küçüldü ve ebeveynlik yaklaşımları da değişti. Yeni doğum yapmış bir annenin desteğe ne kadar çok ihtiyacı olduğunu hepimiz anlayabiliriz. Hele ki annemiz ilk çocuğunu dünyaya getirmiş ve deneyimi hiç yoksa.

Doğumun hemen ardından hastanede alınan destek çok önemli olmakla birlikte yeterli değildir.

Anne evine geçtikten sonra pek çok konuda (emzirme, bebek bakımı gibi) kendini çaresiz hissedebilir. Buna bir de emzirme ile ilgili yaşanabilecek sorunlar eklenirse iş içinden çıkılmaz bir boyuta taşınabilir. Bebeğinizin anne sütüyle beslenmesi hayati önem taşır. Bebeğin 6 ay boyunca ek başka bir gıdaya ihtiyaç kalmadan anne sütünü alması sağlığı açısından çok önemlidir.

Bu noktada emzirme danışmanlarının çok önemli hizmeti devreye girer. Emzirme konusunda gerekli eğitimleri almış, yıllarca pek çok emzirme sorunuyla karşılaşmış ve bu sorunların üstesinden gelmeyi başarmış tecrübeli ve güvenilir emzirme danışmanları anne ve bebeğinin sağlığı için çok önemli bir görev üstlenir.

İnternet ve sosyal medyadaki yazılardan alınan bilgiler her zaman sizin için geçerli olmayabilir. Bunun için güvenebileceğiniz bir Emzirme Danışmanına başvurmak en doğru yoldur ki, bunu doğum sonrası doktorlar da artık sıklıkla tavsiye etmektedir.

Peki kimdir bu emzirme danışmanı ?

Emziren / emziremeyen anneye nasıl destek olur?

Emzirme danışmanı biraz önce bahsettiğimiz gibi anne ve çocuk sağlığı açısından hayati önem taşıyan emzirmenin doğru ve başarılı gerçekleşmesi için anne ve ebeveynleri bilgilendiren, pratik yaparak emzirmenin tüm aşamalarını öğreten konunun uzmanıdır,

Emzirme Danışmanı bu konuda bir dizi temel eğitim almış, yeterli miktarda başarılı pratik yapmış, bebek beslenmesi ve medikal konularda bir dizi temel eğitimden geçmiş ve başarıyla sertifikasını almış olmalıdır.

Emzirme danışmanının anneye desteği nasıl oluyor sorusunun cevabına gelince; bir emzirme danışmanı gerektiğinde, ev ortamında size danışmanlık hizmeti verir, evdeki güvenli emzirme koşullarını oluşturur. Ziyaretinde uygulamalı eğitimlerle sizi emzirme konusunda destekler.

Emzirmeyle ilgili yaşadığınız her güçlükte size yardımcı olur. Yenidoğan sarılığı, anne sütü azlığı/yetersizliği, aşırı süt yapımı, meme ucu ağrısı, meme başı çatlağı, meme ucu yarası/kanaması, meme kanalı tıkanıklığı, mastit, mantar, bebeğin yetersiz kilo alması, sürekli uyuyan bebek, mama kullanımı, memeyi reddeden bebek, ilaç kullanan anneler, çalışan anneler, çoğul gebelikler ve erken doğan bebekler, biberona alışmış bebek, içe çökük ya da düz meme başı, ikiz bebek emzirmesi, büyük çocuk emerken yeni bebeğin emzirilmesi, memeden ayırma gibi herhangi bir nedenle emzirme danışmanına başvurabilirsiniz.

Emzirme ile ilgili bir sorunu olmasa bile, doğru emzirmek ve  anneyi meme ucu yarasından korumak için de bilgi alınabilir.

Doğumdan sonra sürekli arayabileceğiniz , bilgi alabileceğiniz danışmanızın olmasını muhakkak öneririz.

Doğumdan sonra gerçekleştirilen ilk emzirme ve devamındaki  4-5 saatlık sürede doğru pozisyonda yeterli süre emzirme gerçekleştirilirse memebaşı çatlakları oluşmaz, bebeğin şekeri düşmez yanlış uygulamalar sonucu emzirme sorunları gelişmez. Daha sonra ise mamaya ve biberona ihtiyaç duymadan uzun süreli emzirme dönemi  başlamış olur.
 

Nedir bunun bütçesi? 

Bunun için bütçelerin çok değişken olduğunu söyleyebilirim. Ancak fikir olması açısından biz ilk görüşme ve kontrol görüşmesi için 250 TL alıyoruz. Daha sonra gerekirse telefon desteğimiz de devam ediyor. Özel durumlarda ziyaret tekrarları gerekirse konuşuyoruz onu. 

Danışanlarınızın en sık yaşadığı emzirme problemleri neler ?

Memebaşı çatlakları, İçe dönük veya düz meme başı, meme anomalileri, hassas ve şiş meme, bebeğin memeyi reddetmesi, huzursuz bebek, 4 ay sendromu (çoğunlukla meme reddi), yarık dudak , düşük ağırlıklı bebek, İlk 24 saatte mama başlanmasına bağlı olarak emmek istemeyen bebek.

Danışmanlık süreci nasıl işliyor ?

Aileler bize web sitemizden www.ilknefesankara.net  buluyorlar veya arkadaş önerisiyle geliyorlar.

İlk görüşmede durum değerlendirmesi yapıyorum duruma göre uygulamalar gösteriyorum bazen bu görüşmeler 3-4 saatı bulabiliyor çünkü bebeğin uyumasını ve tekrar uyanmasını bekliyoruz. Anneyi emzirme,bebek bakımı,beslenme,annesütü sağma sakla gibi birçok konuda bilgilendiriyorum.

Örneğin  bebeğim memede huzursuz kısa süre emiyor veya emmek istemiyor gibi sorunlu anneler  çok geliyor. Burada bebeğin pozisyonu kadar anneninde pozisyonuda önemli.

Sırtına destek kullanıyor mu? Emzirirken stresli mi ? Bazen eşinin rahatlatıcı masajlar yapmasını öneriyorum, ben de masajlar yapıyorum. Access bars ile rahatlatıyorum. Anne rahatlayınca bebeğını tutuşu ve pozisyonu daha iyi oluyor ve bunun sonucunda bebek memeye kenetlenebiliyor.

Emzirme sırasında sıvı içecekler ikram ederek emzirme döneminde neden bol sıvı tüketilmesi gerektiğini anlatıyorum.

Emzirme bebek için yorucu olduğu kadar anne içinde keyfli fakat yorucu bir süreçtir. Emzirme sirasında anne  rahat ve konforlu olduğunda bu bebeğede yansıyacaktır.

Bebeğin kavramasıyla ilgili bir durum varsa bebeği destekliyorum bir iki emzirmede doğru kavramayla bebek emmenin keyfine varınca artık istesenizde memeden vazgeçmeyecektir.

Son olarak daha çok bebeğin anne sütü alabilmelerini sağlayacak ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz. 

  • Her annenin sütü bebeğine yetecek miktarda üretilir yeter ki doğru emzirme teknikleriyle yeterli sürede emzirilsin.
  • Başarılı bir emzirme için doğum sonrası ilk yarım saatte bebeğinizi emzirmelisiniz.
  • En iyi emzirme pozisyonu anne ve bebeğin rahat ettiği pozisyondur.
  • İlk gün 5-10 dakika emzirmek yeterli olacaktır (meme başı hassasiyeti oluşmaması için) ama daha sonraki günlerde bebek memeyi bırakana kadar her istediğinde istediği kadar emzirmelisiniz.
  • İlk 28 gün emzirme aralığı 3 saati geçmemeli. Çünkü yenidoğanın karaciğeri açlık kan şekerini dengelemek için yeterli değildir ve bebeğin kan şekeri düşebilir.
  • Özellikle geceleri de emzirmelisiniz, çünkü araştırmalar düzenli olarak geceleri de emziren annelerin sütünün daha iyi olduğunu açıklamışlardır. Süt yapımını sağlayan prolaktin hormonu gece emzirmeleri tavana yükseltir.
  • Günde en az 8 – 12 emzirmelisiniz. Gece sütü sağarak biberonla vermek süt yapımını azaltır.
  • Süt yapımını artıran bazı faktörler vardır. Sizin bebeğinizi görmeniz, onun kokusunu hissetmeniz onu kucağınıza alıp sevmeniz okşamanız süt hormonlarınızı salgılatarak sütünüzü artıracaktır. Bu nedenle ilk üç ay bebeğinizle aynı odada fakat ayrı yataklarda kalmasını öneriyorum. Asla kendi yanınıza veya aranızda yatırmamalısınız. Emzirme bebeğinizle olan bağlılığınızı artırır.
  • Unutmayın emzirme bebeğiniz için ilk insan iletişimi tecrübesidir. Bebeğiniz emdiği zaman çene kasları çalışarak bebeğe yüz masajı yapar, bebeğin yüzündeki kemikler daha iyi gelişir.

İşte tüm bu önemli bilgiler ışığında annenin kendini rahat hissetmesi, beden sağlığını koruması, bebeğin yeterli miktarda ve doğru şekilde emerek hastalıklara karşı dirençli ve sağlıklı gelişim gösterebilmesi için Emzirme Danışmanlığı hizmetinin alınmasını önemsiyor ve tavsiye ediyoruz.

Doğum Koçu & Emzirme Danışmanı Süheyla Özcü (0 505 242 82 09)

ilknefesyasammerkezi

 

Önceki

Annelik Hakları Dosyası -2

Sonraki

Gökkuşağı Bebek Hikayeleri