Gelecek Oyunda!

Oyunun çocuk gelişimindeki yeri ve önemi

“Oyun çocuğun işidir.” Maria Montessori

Bu söz size ne düşündürüyor? Biraz inceleyelim. İş yapan yetişkinler genellikle merak duyduğu, başarılı ve becerili olduğu bir konuda iş yaparlar. Bu işi yapabilmek için eğitimler alır ve farklı tecrübeler yaşayarak kendilerini geliştirirler.

Yukarıda açıklamanın başlığını iş ve ya oyun olarak değiştirmek hiçbir farklılık yaratmayacaktır farkındaysanız. Dolayısıyla çocuğun da oyun oynarken geçirdiği süreçler aynen bu şekilde.

Teorik bilgi olarak oyunun faydalarını tek tek maddelemek sıradan ve çok bilindik olacak. Gelin isterseniz biz çocuğun oyun oynarken neler öğrendiğini inceleyelim;

  • Çocuk oyun oynarken aslında gerçek yaşam becerilerini dramalaştırır. Bu sayede de gerçek hayatta girebileceği kimlikler hakkında ön tecrübeler yaşamış olur.

  • Tek başına oyun, paralel oyun, birlikte oyun hiç farketmeksizin çocuklar oyunda iletişim becerileri kazanırlar. Çocuklar oynadığı oyuncakların cansız özelliklerini göz ardı ederek sanki onlarla “canlıymış gibi” oynayarak iletişim becerileri kazanırlar. Peki bu iletişim becerilerini nasıl geliştiriyorlar? Burası gerçekten önemli bir konu. Oyun oynayan çocuğu iyice gözlemlediğinizde davranışları, tepkileri, konuşmaları kısacası tüm oyun süreçleri önceki gözlemlerine bağlı olarak gelişir. Yani evcilik oynarken annesi gibi, doktorculuk oynarken gittiği veya izlediği bir doktorun tepkilerine göre, şiddetli bir oyun oynuyorsa da gözlemlediği bir yer, ailede bir şiddet durumu ve ya gerçek bir tecrübesi olabilir şeklinde bir mantık yürütmek mümkündür.

  • Bu “rol oynama” durumları zamanla çocuğu nasıl etkiliyor? Tekrar eden roller içerisinden çocuk kendine uygun olanı seçiyor ve bir davranış kalıbı haline getiriyor. Bu sebeple çocukların oyunlarını iyi gözlemlemek ve çocuğa gerçek hayatta doğru tecrübeler ve gözlemleyebileceği doğru modellerle buluşmak önemlidir.

  • Grupla birlikte oyun oynarken çocuk paylaşma, işbirliği, problem çözme, takım olma, birlikte hareke etme vb. aslında sayılmayacak kadar çok beceriyi bir arada öğrenir. Oyunu gözlemleyen kişi için ise çocuk oyundayken harika ipuçları verir.

  • Oyun ile öğrenmek çocuğu stressiz, rahat ve yaratıcı bir öğrenme sürecine sokar ve bu sayede çocuk rahat ve faydalı bir öğrenme süreci geçirmiş olur.

Hangi yaşta olursa olsun oyun oynamak insanı rahatlatır ve stresini azaltır. Ancak burada bahsettiğim video oyunları değil. Video oyunlarını ayrı bir kategoride incelemek gerekir.

  • Yararlı içerikle oluşturulmuş video oyunlarının yanında çocukların oynadığı ve içeriği uygun olmayan onlarda video oyunu var. Özellikle savaş içerikli olanlar en çok tercih edilen türler. Aslında bireyin içindeki saldırganlık dürtüsünü meydana çıkaran bu oyunlar zamanla çocukta gerçek bir istek haline gelebilir. Bunun yanı sıra çocuk bu oyunda korku, kaygı, panik, yüksek stres, endişe gibi olumsuz duyguları bir arada yaşadığından ciddi problemlere sebebiyet verebilecek bir süreçtir.

  • Video oyunlarında çocuk hareket etmez, oturur vaziyettedir, gözü ekranda, eli klavyededir. Uzun süre hareketsiz kalmak kan dolaşımını yavaşlatır ve bireyi tehlikeye sokar. Aynı şekilde uzun süre klavye başında duran ellerde sinir sıkışmaları, kasılma problemleri yaşanabilir.

HER YAŞA OYUN! OYUN İLE EĞİTİM!

Doğduğu andan itibaren çocuğu oyunla tanıştırmak gerekir. Çocuğu oyunları renkli, hareketli ve eğlenceli dünyasıyla tanıştırmak oyun ile öğrenmesini sağlamak akademik yaşatışında da harika gelişmelerle size geri dönecektir. Günümüzde artık şirket içi eğitimler, yöneticilik eğitimleri oyunlaştırma yoluyla verilir. Kişinin daha çok aklında kaldığı, anılaştırdığı ve benimsediği gözlemlenmiş. Aynı şekilde oyun ile öğrenen bir çocuğun başarılı olmama ihtimali çok azdır.

Çocuğun her gelişim alanına uygun oyunlar geliştirerek ezberci eğitimin ötesine geçebilir ve çocukların eğlenme ve öğrenme dolu bir eğitim hayatı geçirmesini sağlayabilir. Bu sayede daha yaratıcı, daha meraklı ve daha istekli öğrencilerimiz olur.

Yaşam ve Aile Koçu Niket ÇELİK 

 cocuksaegerherseyedeger

 
Önceki

Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Sonraki

Okul Öncesi Dönemde Matematiksel Etkinlikler