Doğum Sonrası Cinsel Yaşam

Kadın sağlığı fizyoterapisti Yasemin İrkilata pospartum döneminde cinselliği etkileyen faktörleri anlatıyor.

Hamilelik ve doğum sonrası, hormonel ve fizyolojik değişimlerle dolu bir süreçtir. Hamilelikte vücutta meydana gelen değişimlerin, doğum sonrası dönemde eski haline alması için de belli bir süreç gerekir.

Fransa’da kullanılan bir deyim vardır :

"9 ay bebek yapmak için, 9 ay da iyileşmek için" diye.

Vücudumuzdaki bu fizyolojik süreçlere saygı göstermemiz gerekir.

Öncelikle lohusalık denen bir dönem var ki, bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılması önemlidir. Aslında bu döneminde anne ve bebeğin birlikte vakit geçirmesi için özel bir dönem olduğuna inanılır.

Kadınlar dönemsel olarak vücutlarında yaşadıkları değişikliklerin sebeplerini bilirlerse bu dönemleri daha sağlıklı atlatırlar.

Doğumdan sonra, elbette yaşanılan hormonal ve fizyolojik değişimlere bağlı cinsel yaşamı olumsuz etkileyen durumlar vardır. Bunları; lohusalık depresonu , emzirme, vajinal kuruluk, perineal yırtıklar ve epizyotomi, doğum sayısı, pelvik taban bozukluğu olarak sıralayabiliriz.

Doğum sonrası cinselliğe etki eden ilk faktör emzirmedir. Emzirme ile prolaktin hormonu östrojenin azalmasına, bu da vajinal kuruluğa ve cinsel istekte azalmaya neden olur. Emzirme döneminde cinsel istekteki azalma yaklaşık 3 ay sürer, bu süreden sonra emzirme devam ederken cinsel istek yavaş yavaş normale döner. Bu dönemde vajinal kuruluğa karşı su bazlı jel ve nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Doğumdan sonra 3-6 ayda cinsel ilişki sıklığının, istek ve orgazmın azalması normaldir.

Genel olarak klinisyenler doğumdan sonra ilk 6 hafta cinselliğe başlamayı tavsiye etmemektedir. İlk 6 hafta perineal bölgenin iyileşmesi için de geçmesi gereken süredir. Normal doğumda bebeğin çıkışını kolaylaştırmak için epizyotomi kesisi bu perine bölgesinde yapılır ve sonra oraya dikiş atılır.6 hft sonra epizyo yarası iyileşir fakat klinikte sık gördüğümüz yaranın etrafında oluşan skar dokunun cinsel ilişkide ağrıya neden olmasıdır. Kadınlar bundan çok bahsetmezler. Halbuki bu bölgeye uygulanacak tedavi ağrıyı ortadan kaldırır.

Doğum sonrası cinsel problemlerin bir nedeni de pelvik taban bozukluklarıdır. Pelvik taban kasları idrar ve dışkı tutmanın yanında, cinsel fonksiyonları olan kaslardır. Bu kaslar hem hamilelikte hem de doğumda büyük baskı altında kalır.

İster sezaryen ister normal doğum olsun, 6-8 hafta sonra toparlanması önemlidir. Doğum sonrası bu tedaviler sayesinde daha kontrollü ve duyarlı çalışan pelvik taban kasları cinsel istek ve  orgazmı artırır.

Doğum sonrası cinsel ilişkide  problem yaşanmasının bir diğer nedeni de ilişki sırasında idrar kaçırma sıkıntısıdır. Bu durumda yine pelvik taban tedavisi gerekir.

Çok az kadın doğum sonrası cinsel problemlerini dile getirmektedir.

Bu durumu lohusalık bitimi kadın doğum doktorunuza muayene olduğunuzda bahsetmenizde yarar vardır.

Kadın Sağlığı Fizyoterapisti Yasemin IRKİLATA   I    Ankara International Medicana Hastanesi

0 542 524 26 20
www.pelviktabansagligi.com

  yasemin_irkilata 

 
 
Önceki

Çocuklarda Öfke Nöbetleri

Sonraki

Gelecek Oyunda!