Okula Dönüş: Sürecin Gerilimini Azaltmak İçin 4 İpucu

Okula dönüş stresi başladı. Bizim de bu süreçte yardımı dokunabileceğini düşündüğümüz 4 ipucumuz var.

 

Okula dönüş hazırlıkları başladı, hatta tüm hızıyla sürüyor. Okula dönüş öncesi sürecin en hareketli -olumlu da olabilir olumsuz da- dönemi olan okula dönüş hazırlıkları esnasında, oluşabilecek heyecanlı ortam ve okul alışverişinin yaratacağı tempo göz önüne alındığında ebeveynlerin bile yardıma ihtiyacı olabilir. Çocukların okula dönüş hazırlıklarını eksiksiz biçimde tamamlamak, okulun daha ilk günlerinden çocukların okul ortamına rahatça uyum sağlayabilmesi ve ortaya eksiklerin çıkmaması, bu sayede de okula dönüş sürecinin hem ebeveynler hem de çocuklar için daha rahat ve akıcı geçmesi için size birkaç önerimiz var.

1- Aile eğlencesi oluşturun  

Okula dönüş hazırlıklarının en başında hem ebeveynler hem de çocukların okul dönemine hazır olması geliyor. Okul olmadan geçen birkaç ayın ardından, okula dönüş zamanı geldiğinde çocuklar bu konuda çekimser hatta isteksiz tavırlar sergileyebilir. Böyle durumları kolaylıkla atlatmak adına, eğlenceli ve ufak aktiviteler oluşturmak, çocukların okula hazırlanırken yaşadıkları stresin giderilmesine ve evde de güzel vakit geçirmelerine yardımcı olacaktır. Bu noktada ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenlerin başında uygulaması kolay ve çocuklar açısından da keyifli olacak aktiviteler üretmek geliyor. Yatmadan önce biraz dondurma yemek ya da yazın çekilen fotoğraflardan yapılacak bir albüme kadar bulunabilecek ufak uğraşlar, yaz tatilinin bitmesinin o kadar da kötü bir şey olmadığını ve aynı eğlencelerin okullar başladıktan sonra da devam edebileceğine dair çocuklara güven sağlayacaktır.

2-Yaz boyu öğrendiklerini gözden geçirin

Ebeveynler, yaz boyunca çocukların yeni neler öğrendiğini -illa ders olması gerekmiyor. Çocuklar farklı mekanlar ve çevrelerde bulunarak gelişimlerine katkı sağlayacak birçok yeni bilgi öğrenebilir. Bu nedenle çocukların edindiği yeni arkadaşlar, gördüğü yeni ortamlar veya onlar için  herhangi yeni bir bilgi de buna dahil- mutlaka ama mutlaka onlarla birlikte gözden geçirmeli. Çocukları yaz tatilli döneminden okul dönemine entegre etmenin okula dönüş hazırlıklarından biri olduğunu zaten biliyoruz. Çocukların yazın öğrendiklerini onlarla birlikte gözden geçirmek de işte bu noktada onlara aslında okulun yaz tatilinden çok da farklı olmadığını, hatta hayatın her anının bir şeyler öğrenebilecekleri birer fırsat olduğunu fark etmelerini sağlayacak. Gözden geçirme sürecini eğlenceli bir hale getirmek ve  eğitim aldığı yerin dış dünyadan çok da farklı olmadığını göstermek adına, yaz boyunca öğrendikleri ve gezdikleri yerler hakkında bir poster hazırlanabilir ve odasında sürekli görebileceği bir yerde sergilenebilir. Bu sayede her alanda eğitimin devamlı olduğunu fark eden çocuklara okula başlamak bir külfet olarak gelmekten çıkacaktır.

3-Okulun nasıl geçtiğini sorun

Okulların başlaması çocuklar kadar ebeveynleri de ilgilendiriyor elbette ve bu noktada ebeveynlerin dikkat etmesi gerekenlerden biri de çocukların tatilinin bitmesiyle onların da aslında tatillerinin bitiyor olduğunun farkında olmaları. Çocuklar için ebeveynlerinin onların eğitimi hakkında gösterdikleri ilgiyi anlamalarının en güzel yolu onlara sorulan sorulardır. Özellikler okulun ilk haftasında, gününün nasıl geçtiğine dair doğru sorular sormak ve onlarla ilgilenmek, hayatlarında oluşan değişiklikler yüzünden ailelerin ilgisinin azalmadığını fark etmeleri konusunda büyük önem taşır. Bu nedenle ebeveynlerin okul sonrası çocuklarla geçirdikleri saatlerde cep telefonu ya da televizyon gibi dikkat dağıtıcılar olmadan iletişim kurmaları, çocukların da okulda geçirdikleri zamanı keyifle anlatmalarına olanak verecektir.

4-Okula pozitif yaklaşın

Yaşanan sayısız endişenin yanında, ebeveynlerin çocukları adına yaşadıkları tam bir korku filmi hale gelebilir. Acaba öğretmeni iyi mi, sınıfta rahat mı ya da diğer arkadaşlarıyla iyi anlaşır mı gibi sorular özellikle çocuklara yansıdığında iyice içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Çocukların yaşadığı onlarca endişenin üstüne bir de bunları eklemek ebeveynlerin isteyeceği son şey olabilir. Bu nedenle okulla ilgili düşünülen her konuya iyimser bir bakış açısıyla yaklaşmak ve aynı duyguyu çocuklara da yansıtmak, okula dönüş öncesinde herkes açısından faydalı olacaktır.

Okullara başlama haftası ebeveynlere yük gibi görünse de onların yaşadığı endişelerin çok daha fazlasını çocuklar yaşıyor. Yeni bir ortam, yeni insanlar, kurallar içerisinde bulunmak ve saatli bir sistem. Bir kısmı bu dönemi sorunsuz atlatsa da, bu konu hakkında korkuları olan çocuklara her alanda destek olmaya çalışmak, eğitim hayatının iyi geçmesine ve gelişimlerinde atılacak güzel adımlara neden olacaktır. Bu yüzden ebeveyn ya da çocuk ayırmaksızın, herkese iyi dersler!

Önceki

Çocuklara Hayır Demek: Çocuklara Hayır Denir mi?

Sonraki

Bebek Şampuanları Sadece Bebekler İçin mi?