Olmazsa olmaz! Vitamin D.

Başta bebekler olmak üzere tüm çocuklar için D vitaminin önemi bu kadar büyükken miniklerin yararlanabileceği D vitamini kaynakları ve eksikliğinde neler oluşabileceği hakkında birkaç bilgi derledik.

 

Çocuklar için D vitamininin önemi, özellikle D vitamini eksikliğinin yoğun şekilde görüldüğü ülkemizde diğer vitaminlere oranla yadsınamayacak kadar büyük. Birçok kuruluş, doktor ve tıbbi derginin önerisine göre bebeklere en az 1 yaşa kadar, beslenme tarzı fark etmeksizin D vitamini takviyesi yapılmasını öneriyor. Özellikle bebeklik döneminde dikkate alınması gereken D vitamini desteğinin 3 yaşa kadar doktor kontrolünde devam ettirilmesi de ileride bu vitaminin eksikliğinden kaynaklanabilecek sorunların yaşanmasını önleyecektir. Başta bebekler olmak üzere tüm çocuklar için D vitaminin önemi bu kadar fazlayken biz de miniklerin yararlanabileceği D vitamini kaynakları ve eksikliğinde neler oluşabileceği hakkında birkaç bilgi derledik.

Bebekler ve Yürümeye Başlayanlar

Konunun başında da belirttiğimiz üzere bebeklikten itibaren hatta yetişkinliğe erişene kadar destek olarak günlük 400 ünite yani 3 damla D vitamini alınması gerekiyor. Kesinlikle doktor kontrolünde verilmesi gereken bu miktar, doğumu takip eden ilk haftalardan itibaren uygulanabilir. İlk 6 ay bebeklerde dışarıdan verilebilecek şurup ve benzeri takviyeler de D vitamini ihtiyacına destek olacaktır.

Okul Öncesi ve Daha Büyükler

Bu dönemdeki çocukların D vitamini takviyesine ne kadar ihtiyaç duyduğu, doktor kontrolünden sonra belli olur. Balık, süt ya da meyve sebze sevmeyen çocuklara birkaç yöntemle D vitamini takviyesi yapmak da mümkün:

  • Sütü tek başına sevmeyen çocuklara, süte eklenebilecek birkaç damla çikolata şurubu, çorbalarda su yerine süt tercih edilmesi ve sütle hazırlanan smoothieler,
  • Yemek menülerine eklenen doğal ve gerçek yoğurt ve tatlı olarak meyvelerle yapılacak yoğurtlar çocukların severek tüketeceği ve çocuklarda D vitamini

eksikliğini engelleyecek gıdalardır.

En İyi D Vitamini Kaynakları

Çocuklar için D vitamini kaynaklar içinde ilk akla gelen güneş. Güneşe çıkabilecek hale gelmelerinden itibaren bebeklerin günde 10 dakika kadar süre ile yalnızca kollarının ve bacaklarının güneş alması dahi D vitamini açısından yeterli oluyor. Güneşi göremediğimiz kış günleri ve kapalı havalarda ise somon ve ton balığı, portakal suyu, yumurta, süt ve peynir tarzı gıdalar, başta bebekler ve çocuklar olmak üzere tüm yaşlar için en faydalı D vitamini kaynakları.

Bebek ve Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Elbette hiçbir ebeveyn çocuklarının herhangi bir şekilde hastalanmasını istemez fakat D vitamini eksikliğinin birçok olumsuz sonucu mevcut. Doğumu takip eden ilk 2 ayda bebeklerin D vitamini seviyeleri annelerle paralellik gösterir ve annede mevcut olan D vitamini seviyesi bebekte de aynı seviyelerde olur.  2. aydan itibaren fiziksel olarak D vitamini eksikliğini belli eden bebeklerde genellikle geceleri görülmeye başlanan huzursuzluklar, aşırı terleme, iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu gibi belirtilerde anneler doktorlarına danışarak çocukları için D vitamini desteğine başlamalıdır. Bu belirtilerin dikkate alınmaması ise ciddi gelişim bozukluklarına yol açabilir. D vitamini eksik olan bebeklere takviye yapılmaması durumunda ise; bağışıklık sisteminde güçsüzleşme, iskelet siteminde zayıflama, kafatası ve iskelette biçim bozuklukları ve diş ve kemiklerde çabuk kırılmalar görülebilir. Çocukların yürümelerine dahi etki edebilen D vitamininin alımının ihmal edilmemesi son derece önemlidir.

Çocuklar için d vitamini, gelişimleri açısından son derece önemlidir. Bebeklerin ve çocukların sağlıklı ve düzgün bir şekilde gelişebilmeleri adına tüketilen sağlıklı besinlere ek olarak, güneş aldıkları 10 dakika ve doktor kontrolünde verilen takviyelerle D vitamini eksikliğinin önüne geçmek ve istenmeyen birçok hastalığı da engellemek mümkün. Yaz bitmeden güneşin tadını çıkarın, sağlıklı günler.

Önceki

MODA: 2018 Yazının ‘En’ lerini Öğrenmek İster misiniz?

Sonraki

Çocuklara Hayır Demek: Çocuklara Hayır Denir mi?