Bebeklerde Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Kuralı

Ek gıdaya geçişte, verilen besinlerin bebeklerde gaz ya da alerji yapması onların sağlıkları ve gelişimleri açısından tehlike yaratabileceğinden , 3 gün kuralı bu tip soruların yaşanmasına engel olur. Peki, 3 gün kuralı nedir ve nasıl uygulanır?

 

Bebeklerde ek gıdaya geçiş kritiktir ve 3 gün kuralının bu dönemde uygulanması gerekir. 3 gün kuralı, ek gıdaya geçişte bebeklerin beslenmesinin ve sağlıklarının takibini en iyi şekilde yapmaya yardımcı olur. Ek gıdaya geçişte, verilen besinlerin bebeklerde gaz ya da alerji yapması onların sağlıkları ve gelişimleri açısından tehlike yaratabileceğinden, 3 gün kuralı bu tip soruların yaşanmasına engel olur. Peki, 3 gün kuralı nedir ve nasıl uygulanır?

3 Gün Kuralı

3 gün kuralı, bebeklerde ek gıdaya geçişte, onların hassas bünyelerinin beslenmeleri sırasında alerjik reaksiyonlar gösterme riskine karşı, bebeklere 3 günlük periyotlar boyunca farklı ek gıdalar verilmesi yöntemidir. Bu yöntemde, bebekler 3 gün boyunca gözlemlenerek, verilen gıdanın herhangi bir yan etki oluşturup oluşturmadığı takip edilebilir. 3 gün kuralının sağladığı diğer bir avantaj da bebeklerin hangi gıdaları daha çok sevdiğini ayırt ederek, beslenme programlarını da ona göre hazırlama imkanı sunmasıdır.

3 Gün Kuralı Nasıl Uygulanır?

3 gün kuralının uygulanmasında annelerin bilmesi gereken ilk nokta, bunun ek gıdaya geçişte bir süreç olduğudur. Anne sütü veya mama ile beslenmeye devam eden bebeklere verilecek besinlerin tamamı ek gıdadır ve genellikle miktarları da birkaç kaşıktan fazla olmaz. Bu nedenle bebekler daha fazla yemesi için zorlanmamalı, az yediğinde de o gıdayı sevmediği düşünülmemelidir. 3 gün kuralını denemeye başlarken buharda haşlanmış ve püre haline getirilmiş sebzeler bir miktar zeytinyağı ile karıştırılarak 3 gün boyunca bebeğe verilebilir. Herhangi bir gaz ya da alerji durumunun oluşmaması halinde, sebzeye pirinç gibi farklı besinler eklenerek, yöntem tekrarlanarak süreç sürdürülür. Bu yöntem ayrıca bebeklerin yiyecekleri ve tatlarını tanıyarak ayırt etmelerine de yardımcı olarak, annelerin de onların tepkilerini takip edebilmelerine fırsat tanır.

3 Gün Kuralı Ne Zamana Kadar Uygulanır?

Bebeklerde ek gıdaya geçişte 3 gün kuralının uygulanma süresi öncelikle bebeğin, sonrasında da diğer aile bireylerinin gözlemlenebilir tutumuna ve tepkilerine bağlı olarak değişebilir. Örneğin aile bireylerinde yapı olarak daha hassas ve alerjik olan biri bulunuyorsa bu yöntemin biraz daha uzun uygulanması daha sağlıklı olacaktır. Ortalama bir süre vermek gerekirse 3 gün kuralı, bebeklerin 6. aylarından itibaren 9-10 aylık olmalarına kadar geçen sürede, dikkatli ve titiz şekilde uygulandığında aileler de verimli sonuçlar gözlemleyebilir. Yöntemin başlamasından itibaren bebeklerin beslenme alışkanlıkları da oturacak ve hangi besinlere nasıl tepkiler verdikleri daha rahat gözlemlenebilecektir. Ek gıdaya geçişte uygulanacak beslenme planı da bu yönde olacağından, sağlıklı bir beslenme düzeni kolaylıkla ortaya çıkacaktır. Unutulmaması gereken önemli bir nokta ise her yeni gıda denemesinde 3 gün kuralının uygulanması gerektiğidir.

Alerji Olduğunda Ne Yapmalı?

Bebeklerde gıda temelli ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonları anlamak genelde kolay olsa da bazı durumlarda bebeklerin bünyeleri gıdalara geç tepki verebilir. Ek gıdaya geçişte gıda alerjileri yaşayan bebeklerde genellikle deride kızarıklık, kabarma, kusma, ishal, huzursuzluk ve gaz sancısı belirtileri oluşur. Bu belirtilerden bir ya da birkaç görülmeye başlandığında, gıdanın verilmesi derhal kesilmeli ve 3 gün kuralına da birkaç gün ara verilmesi gerekir. Bu şekilde bir ara vermek, bebeklerin iyileşmesi ve dinlenmesi için yeterli olacaktır. Verilen aranın ardından alerjinin devamı durumunda ise o gıdanın bebeğin beslenme listesinden –muhtemelen bir ömür- çıkartılması gereklidir.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş hassas bir süreçtir ve ebeveynlerin, özellikle annelerin, bu süreçte son derece bilinçli ve özenli hareket etmesi gerekir. 3 günlük periyotlar halinde farklı gıdaları bebeklere tanıtarak bebeklerin güvenli şekilde ek gıdaya geçişi sağlanmalıdır. Bu süreçte bebeklerde alerji yaratan gıdalar da not alınarak bebeğin ileriki hayatından çıkarılmalıdır.

Önceki

Çocuklara hayvanları nasıl sevdireceğim?

Sonraki

MODA: 2018 Yazının ‘En’ lerini Öğrenmek İster misiniz?