Çocuklara hayvanları nasıl sevdireceğim?

Çocuklarda hayvan sevgisi erken yaşlarda geliştiği takdirde bu çocuklar doğaya ve yaşadığı dünyayı paylaştığı diğer canlılara karşı saygı ve şefkat gösterebilen, empati kurabilen ve daha sevgi dolu bireyler haline geliyorlar.

 

Çocuklarda hayvan sevgisi, onların iyi birer birey ve genel anlamda iyi birer insan olarak yetişebilmesi adına bu düyayı hayvanlarla paylaştığımızın ve hayvanların da tıpkı bizler gibi sevgiye ihtiyaçları olduğunu göstermenin ilk adımı. Çocuklarda hayvan sevgisi erken yaşlarda geliştiği takdirde bu çocuklar doğaya ve yaşadığı dünyayı paylaştığı diğer canlılara karşı saygı ve şefkat gösterebilen, empati kurabilen ve daha sevgi dolu bireyler haline geliyorlar. Yalnızca bu bile, çocuklara erken yaşlardan itibaren hayvan sevgisi aşılamanın önemini gösteriyor aslında. Hayvan sevgisinden yoksun çocukların, bu sevgiyle yetişenlere oranla daha anksiyetik, çekingen ve fikirlerini söyleme konusunda da daha korkak olarak yetiştikleri uzun süredir gözlenmekte. Çocuklar ve hayvanlar arasındaki bağ özeldir ve bir kez kurulduktan sonra o çocuk hayatının sonuna kadar bu bağdan kopmaz. Bu nedenle erken yaştan itibaren çocuklar ve hayvanlar arasında dengeli bir bağ kurulmalı ve çocuklara hayvan sevgisi aşılanmalıdır. İşte bunun birkaç yolu:

Çocukları bilgilendirmek

Biraz önce bahsettiğimiz gibi çocuklarda hayvan sevgisi erken yaşlarda geliştiği takdirde, çocuklar tüylü ve pofuduk bir hayvan gördüğünde ona sarılmak, onunla oynamak, onu bilinçsizce mıncıklamak isteyecektir. Ancak unutulmamalı ki her hayvan sarılınmaktan veya kendi hoşuna gitmeyecek şekilde mıncıklanmaktan hoşlanmaz. Birçok hayvan onlara yaklaşan insanların ne niyette olduğunu önceden hissederek savunma ya da sevgi paylaşımı moduna geçebilir. Ama çocuklar ve hayvanlar oynarken çocukların aniden hayvanların istemedikleri bir hareket yapması veya onların vücutlarında dokunulmasını istemedikleri bir yerlerine dokunmaları hayvanların da aniden tepkilerini değiştirmelerine neden olur. Bu tip durumlarda hayvanların ne gibi tepkiler verebileceğini bilmek ve çocukları bu yönde bilgilendirmek olası kazaların da önüne geçecektir. Örneğin kediler karınlarından sevildiğinde ya da köpekler gözleri kapatılarak ve sarılarak sevildiğinde refleks olarak tepki vereceklerini bilmek ve bunu çocuklara da öğretmek çocuklardaki hayvan sevgisini azaltmatacağı gibi, ansine onların bilinçli birer hayvansever olarak yetişmesinde büyük yardımcı rol oynayacaktır. Hangi hayvana nasıl yaklaşması ve sevmesi gerektiğini önceden bilen çocuk, daha bilinçli olacağından, hayvanlara karşı da daha yumuşak ve dikkatli davranacaktır.

Sorumluluk vermek

Bilinçli hayvan sevgisi çocuklara aşılandıktan sonra, çocuklar ve hayvanların bir arada uyum içinde yaşayabilmeleri için evcil hayvan besleyen aileler çocuklarına bu hayvanlara karşı küçük sorumluluklar vermelidir. Bu sayede ebeveynler küçük yaştan itibaren daha özverili ve düşünceli bireyler yetiştirmeye başlamış olur. Evcil hayvanın suyunu değiştirmesi, beslenmesine yardım etmesi ve uyuduğu yerlerin temizliğinden emin olması ufak detaylar gibi görünse de çocukların genç yaşta sorumluluk sahibi olmasında ve kendine olan güvenlerinin artmasında büyük etki yaratacaktır.

Birlikte Belgesel izlemek

Her ebeveyn, gelişen teknolojiyi de çocuklarda hayvan sevgisini körüklemek için kullanmalı. Çocuk gelişimi için internet ve televizyonda izlenebilecek sayısız eğlenceli ve öğretici kaynak mevcut. Bunlardan biri de elbettte belgeseller. Çocuklarla birlikte hayvan ve doğa belgeselleri izlemek, onların yeni hayvanlar tanımasına ve hayvanların doğal ortamlardaki davranışlarını gözlemlemesine imkan verecektir. Çocuklar bu sayede yalnızca hayvan sevgisi değil, dış dünya hakkında da fikir sahibi olacaktır.

Çocuklarda hayvan sevgisinin temelinde bulunan ve unutulmaması gereken en önemli şey çocukların anne ve babaları örnek aldığıdır. Hayvan sevgisine sahip olmayan ailelerin çocukları, ne kadar çabalansa da bu sevgiyi ailelerinden görmediklerinde bir yerlerde çatlaklar oluşabilir. Evde öldürülen bir böcek ya da susamış bir kedinin yanından öylece uzaklaşmak bile çocukların algılarında yer bırakarak bu durumu önemsizmiş gibi gösterebilir. Unutmayın eğitimin her türlüsü önce evde başlar. Hayvan sevgisi de bunlardan farklı değil. Önce hayvan seven ve çocuklar ve hayvanların bir arada büyümesinin çocukların gelişiminde büyük rol oynadığını bilen birer ebeveyn olmak, çocuklarda hayvan sevgisini geliştirmenin birinci kuralıdır.  

Önceki

Çocuklar ilk kez evden ayrılıyor. Çocukları Okul Öncesi Eğitime Nasıl Hazırlamalı?

Sonraki

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Kuralı