Çocuklar ilk kez evden ayrılıyor. Çocukları Okul Öncesi Eğitime Nasıl Hazırlamalı?

Çocukları okul öncesi eğitime hazırlamak için önce onların okul öncesi eğitime dair korkularını ortadan kaldırmak gerekir. Peki nasıl yapacağız?

 

Okul öncesi eğitimin temeli olan anaokuluna başlama zamanının geldiğine annelerin hemen hepsinde ortak bir endişe hali kendini gösterir. Benden ayrı ne yapar, ya korkarsa ya ağlarsa ya da orada verilen yemekleri yemezse gibi onlarca soru akılları kemirir durur. Bu durumun çocuklara yansıması ise ekstra gergin bir ortam oluşturarak onların da okul öncesi eğitimden ve kreş eğitiminden korkmasına sebep olur. Her çocuk zamanı geldiğinde okula gideceğinden bunu hızlıca kabullenmek en doğrusu. Eğitim hayatının ilk adımı olan anaokulu eğitimi, çocukları hem bundan sonra yirmili yaşlarına kadar sürecek eğitim hayatına hem de sosyal hayata entegre edeceğinden, orada geçireceği zamandan çocuğun da keyif alması ve oraya kendini uyumlu hissetmesi son derece önemli. Anaokuluna başlarken, hemen her çocuğun yaşayabileceği problemleri en aza indirmek için bizim de annelere birkaç önerimiz var:

Okul öncesi eğitim hakkında çocuğunuzla konuşun: Çocuğun yaşına da bağlı olarak, onunla anaokulu eğitimi veya kreş eğitimi hakkında konuşmak ve hayatında güzel bir şeylerin başladığını anlatabilmek, okul öncesi eğitime birkaç hafta kala annelerin en büyük sorumluluklarından biri. Hayatında bir şeylerin değişeceğini bildiğinde çocuklar daha az korkacak ve yaklaşan anaokulu eğitimine hazırlıklı olacaktır.

Anaokulu eğitimi hakkında bilgi edinin: Okul öncesi eğitim hakkında internetten ve kitaplardan edinilebilecek bilgi sonsuz. Anaokuluna başlarken verilen eğitimler, hakkında önceden bilgi sahibi olunması anneyi hazırlayacak ve anne de bu sayede çocuğunu anaokulu eğitimine hazırlayabilecek ve teşvik edebilecektir.

Birlikte okul öncesi alışverişine gidin: Her ne kadar korkuyor görünse de çocuklar yeni bir maceraya başladıklarının farkında. Yaklaşan okul öncesi eğitim için bile olsa yeni eşyalar satın almak onları da heyecanlandırır. Güzel bir okul çantası, birkaç yardımcı gereç ve evde okula destek olarak kullanabilecek eğitici oyuncakları çocuklarla birlikte almak, okulun o kadar da korkutucu olmadığını, hatta yeni şeyler deneyebilecekleri eğlenceli bir yer olduğunu onlara gösterecektir.

Anaokulunu ziyaret edin: Okul öncesi eğitim (kreş eğitimi veya anaokulu eğitimi) başlamadan önce, anaokulunun açık olduğu günler varsa o günlerden birinde çocukla birlikte okulu ziyaret etmek çekincelerinin azalmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede çocuk sınıf ortamını görebilir, öğretmeniyle tanışabilir ve bunlardan hiçbirinin korkunç olmadığına kendi de inanmış olur.

Uyku saatlerini düzenleyin: anaokulu eğitimi veya kreş eğitimine başlamadan en az 1 hafta kadar önce, çocuklar geceleri daha erken yatmaya alıştırılmalı ve gün içi uykuları da daha erken saatlere çekilmelidir. Bu sayede çocukların sabahları uykusuz ve huysuz olm ihtimali azalarak, güne daha enerjik ve mutlu başlamış olacaklardır.

Çocuğa seçme şansı verin: Çocuk olmak genellikle küçük, çaresiz hissetmek ve bu nedenle de bazı durumlara aşırı tepkiler vermektir. Çocuklar ,stedikleri herhangi bir şey olmadığında ve istediklerinin ne kadar önemsiz olduğunu fark etmeden kontrolden çıkabilirler. Bu nedenle özellikle okul öncesi eğitime başlayacakları zaman yaklaştıkça, bir şeyleri onun seçmesine izin vermek, karar mekanizmasının gelişmesinde de yol açacaktır. Ne giymek istediği gibi küçük şeyleri bile onun seçmesine izin vermek, daha mutlu hissetmesine yardımcı olacaktır.

Okula bir eşya götürmesine izin verin:  Yapılan araştırmalar çocukların çoğunun yanlarında sevdikleri bir nesne bulundurmalarının kendilerini daha güvende hissettirdiği konusunda hemfikir. Bu nedenle okul öncesi eğitimde, istediği herhangi bir eşyayı yanında bulundurmasına izin vermek bu durumu da destekleyecektir.

Okul öncesi eğitime başlayacak çocukların ebeveynlerinin unutmaması gereken temel konu ise empati. Unutmamak gerekir ki hepimiz anaokullarına ve kreşlere gittik ve hepimiz bununla ilgili bazı çekinceler yaşadık. Çocukların da bu dönemi kolaylıkla atlatmasında en büyük yardımcıları ve örnek alacakları kişiler ebeveynlerdir.

Önceki

Okula Dönüş Başladı; Okul Alışverişinin Olmazsa Olmazları

Sonraki

Çocuklara hayvanları nasıl sevdireceğim?