Okula Dönüş Başladı; Okul Alışverişinin Olmazsa Olmazları

Okula dönüş öncesi keyifli ve ekonomik bir okul alışverişi ve alınması gereken okul eşyaları için ipuçları.

 

Şu sıralar gündem belli, Okul alışverişi! Hazırlanan listeleri dolduran onlarca okul eşyasının eksiksiz şekilde tamamlanabilmesi ve okula dönüşe tam anlamıyla hazır olmak için deliler gibi okul alışverişi yapan aileler, şu sıralar kimse için şaşırtıcı değil. İster okul öncesi ister daha büyük yaşta olsun, her öğrencinin okulda kullandığı ve olmazsa olmazı okul eşyaları arasında doğru seçimi yapmak da yine ebeveynlere düşüyor. Bu arada belirtelim, piyasada bulunan rengarenk ve sayısız okul eşyası arasından seçim yapmak hiç de sanıldığı kadar kolay değil. Çocukların öncelikle zevkine uygun olması gereken okul eşyaları ayrıca ergonomik ve sağlık dostu da olmak zorunda. Ama korkmanıza gerek yok! Okula dönüş öncesinde iyi bir okul alışverişi yapabilmeniz için size bir liste hazırladık:

Ayakkabı: Okula dönüş alışverişi listesinin başında sırt çantasının geleceğini düşünmüş olabilirsiniz ama ayakkabılar ondan çok daha öncelikli. Çocukların okulda kullanacakları ayakkabıların ortopedik ve rahat olması çok önemli. Gün boyu çocukların ayaklarının rahat edebilmesi için ayakkabı seçimini doğru yapmak önemli. Günün daha başında çocukların ayaklarının rahatsız veya yanlış seçilmiş bir ayakkabı içinde şişmemesi için okul alışverişinde iyi bir ayakkabı almayı da unuymayın. 

Sırt Çantası: Okula dönüş öncesi okul alışverişinin olmazsa olmazlarından biri de tabii ki sırt çantası. Aslında sırt çantası konusunda seçim yapmak büyük oranda çocukların zevkine kalacağından, birkaç seçenek belirleyip çocukların son seçimi yapmasına izin vermek herkes açısından daha mantıklı olacaktır. Omuz kısımları destekli ve yumuşak modeller ya da son yıllarda sıkça gördüğümüz tekerlekli modeller, taşıma açısından da kolaylık sağlar. Dayanıklı, sağlam ve su geçirmez modeller kısa zamanda yıpranmayacağından doğru seçim olabilir. 

Yedek Kıyafet ve Çamaşır: Hali hazırda bazı okulların okula dönüş öncesi hazırlık listelerinde bulunan yedek kıyafetler, enerjileri çok yüksek olan çocuklar için gerçekten de çok önemli. Terleyen ve bu nedenle hastalanabilen çocukların okul eşyaları arasında yedek kıyafet ve çamaşırları bulundurmak olmazsa olmaz. Bu ürünleri alırken dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar ise hijyen ve ürünün üretiminde kullanılan materyaller. Çocukların rahat edebilmesi ve mümkün olan en az miktarda terlemesi için okul alışverişinde pamuk ağırlıklı kıyafetler tercih etmekte fayda var. 

Defter, kalem, silgi ve diğer gereçler: Okul eşyaları satılan mağazalardaki ürün çeşitliliği, okula dönüş haftasında ebeveynlerin yaşadığı kararsızlığı birkaç kat artırabilir. Onlarca renkte kalem, silgi, defter ve ufak tefek okul eşyası, çocukları renkleriyle cezbedebilir. Ama unutmayın ki bu iyi bir şey. Çocuğunuz okul eşyalarıyla kendisini ne kadar özdeşleştirirse okulu da o kadar sevecek, onu bir angarya olarak görmeyecektir. Bu kadar çok seçeneğin olduğu günümüzde okul alışveriş yapmak çok kolay olmasa da bu tatlı telaş için önceden bir liste hazırlamak ve bu listeye çocukların istekleri doğrultusunda bağlı kalmak ebeveynlere yardımcı olacaktır. Hatta okul alışverişi için mağazaya gitmeden internetten yapılacak ufak araştırmalar, hem ebeveynlerin hem de çocukların alınabilecek okul eşyalarına dair fikir sahibi olmasına yardımcı olacaktır.

Okulların açılmasına sayılı günler kala birçok ebeveyn de son hazırlıklarını yapıyor. Okula dönüş döneminde okul alışverişi için ebeveynlerin de mağazalarda olacağı düşünülerek, kalabalık ortamlara hazırlıklı olmakta fayda var. Okulların belirlediği hazırlık listelerine ek olarak, çocukların ihtiyaç duyabilecekleri okul eşyalarını, akla geldikçe not etmek de işleri kolaylaştıracaktır. Alışveriş esnasında yaşanabilecek karışıklıklardan ötürü önemli bir eşyanın unutulması sonrasında zaman kaybına yol açabilir. Saydığımız maddelere ek olarak, çocukların yaşına da göre okula giderken yanında bulundurmasında faydalı olabilecek saat ve matara gibi eşyaların da okul alışverişi sırasında düşünülmesi, çocukların zaman kavramı konusunda farkındalık sahibi olmasına ve su vb. ihtiyaçlarını dilediğinde karşılamasına imkan verecektir. Ayrıca okullarda oluşabilecek karışıklıkları engellemek adına yedek kıyafetlerinden kalemlerine kadar belirleyici etiketler kullanmak da işe yarayacaktır. Herkese keyifli alışverişler.

Sonraki

Çocuklar ilk kez evden ayrılıyor. Çocukları Okul Öncesi Eğitime Nasıl Hazırlamalı?