Yaz Tatili

Okullarda karnenin alınmasıyla beraber tüm çocuklar mutlu. Artık onlar için oyun oynayacakları bolca vakitleri var ve aylardır yaz tatilini bekliyorlar. Anneler için durum farklı olsa da çocukların evde keyifli vakit geçirmelerini sağlamak en akıllıca çözüm olacak.

Yaz tatili her çocuk için gönüllerince oyunlar oynayabilecekleri zamanlar. Çocukken hepimiz yaz tatillerini iple çektik, unutmayalım. Bolca dinlenecek, eğlenecek ve okul zamanı için enerji toplayacaklar. Bu sebeple çocukların bu zamanları gönüllerince değerlendirmeleri gerekiyor. Fakat Yaz tatillerini çocuklar için daha da eğlenceli hale getirirken çocukların gelişimlerini destekleyecek aktivitelerle zenginleştirebiliriz. Bunun için özellikle yazın sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda evde kalacaksak yazımızda evde yapabileceğiniz çocuk etkinliklerini sizler için derledik.

Bırak Müzik Yapsın

Evet, biraz gürültü olacak haklısın! Ama emin ol onun için hem çok eğlenceli hem de çok yararlı bir etkinlik olacak. Ayrıca herhangi bir çalgı aleti edinmenize de gerek yok çünkü mutfak gereçlerini kullanarak bu etkinliği yapmanız mümkün! Tencereleri, tavaları, kaşıkları dök ortaya ve bırak hem müzik yapsın hem gürültü… Müziğin her türlüsü ruhun gıdası!

Oyuncaklar Yapın

Çocuklar her dönem oyuncaklarla oynamayı severler. Fakat çocuklar için hazır olan tek parça oyuncaklardan ziyade kendi oyuncaklarını kendilerinin yapması onların gelişimi için daha faydalı. Çünkü her oyun onların gelişimi için! Sen de kartonlar edinerek onların kendi oyuncaklarını yapmalarını sağlayabilirsin. Örneğin; kartondan bir araba yaparak evin içinde taksici olup sizi seyahat debilir. Bu sayede el becerileri de gelişecektir.

Evi Beraber Temizleyin

Çocuklar için her şey birer oyundur! Bu sebeple çocuklara belli sorumluluklar vererek bazı işleri yaptırmak onların oyun ihtiyacını karşılayacaktır. Bunun için tehlikeli olmayan bazı ev işlerini ona vererek beraber evi temizleyebilirsiniz. Hem sorumluluk duygusu da gelişmiş olur!

Çocuk Eli Değmiş Gibi!

Çocuklar, ebeveynler tarafından yapılan işlere her zaman merak duyarlar. Çünkü ebeveynler onlar için birer rol modeldir ve onları taklit etmeye çalışırlar. Çocukların bu yönünü kullanarak hem evin işini yapıp hem de onlar için bir etkinlik oluşturabilirsiniz. Mesela internet üzerinden basit tarifler bularak çocuğunuzla beraber yemek hazırlayabilirsiniz. Fakat biz yazın serinlemeniz için çocuğunuzla beraber yapabileceğiniz bir dondurma tarifini kısaca anlatacağız. Öncelikle sağlıklı olması açısından tamamen doğal meyveler seçiyoruz. Bu meyveleri sırayla mutfak robotunun içine atıp püre kıvamına getiriyoruz. Daha sonra dondurmanın olmasını istediğiniz bir kalıba bu püreleri döküp bir çubuğu da içinden geçiyoruz. Son olarak buzdolabının buzluk bölümünde donmasını sağlayıp keyifle yiyoruz. Afiyet olsun…

Sonraki

Çalışan Anne İçin Hayatı Dengelemenin 10 Yolu