4 Ekim Hayvanları Koruma Günü

Bir hayvan sahiplenmeden önce hangi konulara dikkat etmeliyiz? Çocuklu evde hayvan beslerken bizi ne gibi zorluklar bekliyor gibi sorular PADER kurucu üyesi Sinem Demirdöven'e sorduk

 

  1. Bir aile hayvan sahiplenmek istiyorsa doğru hayvanı nasıl seçmelidir?

 

Hayvan sahiplenmek maalesef anlatıldığı kadar alışılması ve hazır olunması kolay bir durum değildir. İlk olarak ailedeki her bireyin hayvanı sahiplenmeyi istiyor olması gerekmektedir. Ailenin yaşam tarzı, içinde yaşadıkları ev, evde sürekli birinin bulunup bulunmadığı ve hatta çocukların yaşları bile hayvan seçiminde önemlidir.

Bu konuları biraz açmamız gerekirse;

 

-Ailenin yaşam tarzı şunun için önemlidir ki; sık seyahat eden bir aile için eğer seyahatlerin çoğuna yanında götüremeyeceklerse bir köpek sahiplenmelerini tavsiye etmeyiz. Aileye küsüp evde istenmeyen davranışlar sergilemeye başlayabilirler ve bunun sonucunda aile hiç çabalamadan onu bırakabilir.

-Ailenin içinde yaşadığı ev de yine hayvan seçiminde oldukça önemlidir. Bahçesiz bir evde köpek bakımı çok büyük sabır isteyen bir iştir. Sabah ve akşamları hem tuvalet ihtiyacı hem de günlük idman ihtiyacı için yürüyüşe çıkılmalıdır.

-Evde sürekli birinin bulunuyor olması yine köpekler için tercih ettiğimiz bir durumdur. Kimi köpekler hatta çoğu uzun süre evde yalnız kalamaz ve dolayısıyla istenmeyen şeyler yapabilirler.

-Çocukların yaşları; orta ya da büyük ırk köpekler oyun oynadığını zannederek, istemeden çocuğu düşürüp istenmeyen kazalara neden olabileceğinden ve yine aynı şekilde bir çocuk bir kediyi sevmek isterken farkında olmadan onu biraz fazla sıkıp canını yakabileceğinden sürekli gözetim altında olmaları gerektiği için önemlidir.

 

  1. Evde bir hayvanla yaşamak kolay alışılabilen bir durum mudur?

 

            Bir eve hayvan almak demek tüm hayatınızı ona göre organize etmeniz gerekecek demektir. Kediler için farklı koşullara, köpekler için farklı koşullara uymanız gerekmektedir. Buna hazır olup olmadığınızı iyi düşünmelisiniz.

          Köpek beslemeye başladığınızda hayatınızı hep 3-4 yaşlarında kalacak bir bebekle geçirecekmişsiniz gibi düşünebilirsiniz.

Eğer tercihiniz bir yavru köpek almaksa şartlar biraz daha zorlaşacaktır. Ona tuvalet eğitimini sizin vermeniz gerekecek, büyüdüğünde yapacağı her şeyde birebir etkiniz olacaktır. Davranışları, tepkileri ve havlaması bile sizinle geçireceği döneme göre şekillenecektir. Çocuğum köpeğiyle büyüsün hayali harika bir hayaldir ve bunu sağlayabilirseniz hem çocuk hem de köpek ayrılmaz bir ikili olurlar ama bu sizin için “evde iki bebek” demek olacaktır. Üstelik bebeklerden biri sürekli bir yerleri kemirecek, yalnız kalmak istemediğinden sürekli uluyacak ya da havlayacak ve hiç durmayacaktır.

        Yavru köpeklere tuvalet eğitimi vermek yorucu ve kirli bir iştir. Evinizde bunun için bir alan oluşturmalı ve oraya yapması gerektiğini öğretmelisiniz çünkü ilk aşıları bitene dek yavru köpekleri sokağa çıkarmamalısınız. Sonrasında ise tuvaletini dışarıya yapması gerektiğini öğretmeniz gerekecektir. Bu eğitimler esnasında çocuklarınızı da birlikte yürüyüşe çıkarabilir ve ailecek yürüyüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

          Kediler genel olarak özel yaşamlarına önem veren hayvanlardır ve bakımları nispeten kolaydır denilebilir. Onları yemeklerini, sularını ve kumlarını hazır etmek şartıyla, birkaç günlüğüne evde yalnız bile bırakabilirsiniz. Yine de bu yalnızlığın onlar için iyi olmadığını düşünüyoruz.

           Kedi bakacak olan ailelere mutlaka uygulamaları gerektiğini düşündüğümüz tavsiyemiz ise açılabilen tüm camlarını tel ile kaplatarak olası yaralanma ve kazaların önüne geçilmesidir.

          

 

  1. Çocuklu evde hayvan bakımı nasıl olmalıdır?

 

          Hayvanlar tıpkı bizim saçlarımızın döküldüğü gibi tüylerini dökerler. Bu dökülme durumu özellikle mevsim geçişlerinde kontrol dışına çıkabilir bu nedenle kedi ve köpekler için en iyi beslenme metodunu uygulamalı, her gün taramalısınız.

         Tüylerin dökülmesini azaltmanın önemli bir diğer yöntemi onları her gün taramaktır. Bıkmadan usanmadan onları her gün tarayarak hem onlara yakın bir etkileşime geçmiş olursunuz hem de tüylerin dökülme oranını azaltmış olursunuz.

        Hayvan bakımında bir diğer önemli nokta da iç-dış parazit uygulamaları ve aşı takvimine uygun aşılamadır. Bunlar hem aile bireylerinin hem de evcil hayvanınızın sağlığı için çok önemli bir noktadır.

        Her ikisinin de mama ve su kapları temiz olmalıdır. Kedilerin de kum kapları belirli periyotlarla temizlenmeli çok kirlenmesi beklenmemelidir. Kediler kum kapları yeterince temiz olmadığında tuvalet ihtiyaçlarını farklı yerlerde giderebilirler.

 

  1. Çocuklar ve hayvanlar nasıl tanıştırılmalıdır?

 

       Çocukla hayvan tanıştırılmadan önce çocuğa onun bir oyuncak olmadığı anlatılmalıdır. Onun da canının acıyabileceği, onun da korkabileceği, onun da heyecanlanabileceği çocuğa, anlayabileceği şekilde anlatıldıktan sonra hayvan ve çocuk bir araya getirilebilir. Birbirlerine hemen alışmaları beklenmemelidir. Olabildiğince uzun bir süre baş başa kalmalarına izin vermek yerine ebeveynlerin gözetimi altında oynamaları ya da zaman geçirmeleri sağlanmalıdır.

        Çocukların da hayvanların da neye nasıl tepki verecekleri her zaman kestirilemeyeceğinden gözetim gereklidir.

       Çocukların zaman zaman seveceğini zannederek hayvanları aşırı sıkıştırmalarına kedi ya da köpekler farklı tepkiler verebilirler. Bazen korkup kaçabilseler de canları acıdığında havlayabilir, tıslayabilir, pati atabilirler. Bu nedenlerle çocuklarla hayvanlar arasındaki denge iyi sağlanmalı ve çocuğunuza ondan da vazgeçilmeyeceği iyi anlatılmalıdır. Onlar da eve girdikleri andan itibaren birer aile bireyidir.

 

  1. Hayvan bulunan evlerde ne gibi olumlu farklılıklar yaşanır?

 

          Hayvanlar sayesinde evin enerjisinin değiştiği bilim insanlarınca da söylenen bir gerçektir. Kapıyı açtığınızda sizi karşılayan köpeğiniz, kanepede otururken kucağınızda mırıldayarak yatan kediniz, çocuklarınızın onlarla geçirdiği kaliteli zaman paha biçilemez değerlerdir.   

          Günümüzde farklı ilgi noktalarıyla uzaklaşan ya da ayrışan aile bireylerini evinizde yaşayan bir hayvan bir araya getirecek ve tüm bireylerin ortak paylaşım yaptığı anlara bir yenisi eklenecektir.

         Aslına bakarsanız onlara en iyiyi sunmak için evimize aldığımız hayvanlar bize iyi gelen varlıklara dönüşürler. Sevgileri sonsuzdur ve hiç kin gütmezler.

 

  1. PADER kimdir, ne yapar?

 

Açık ismi Patili Canları Yaşatma Derneği olan PADER, 2018 yılında kurulmuş bir dernektir. Kendimize ait besleme bölgesinde, sayıları yaklaşık yüz elliyi bulunan sokak köpekleri ve kedilerini, yazın haftanın üç, kışın dört günü beslemekteyiz. Yine aynı bölgede popülasyonu kontrol altında tutmak için kimi zaman belediye ekiplerinin yardımıyla birlikte kimi zaman da özel kliniklerde kısırlaştırma yapmaktayız. Bölgemizdeki kedi ve köpeklerin tedavilerini, herhangi bir kaza sonucu oluşan kırıkları ya da aralarında çıkan kavgalardan dolayı oluşan yaralar da dahil her bakımlarını üstlenmekteyiz. Bunların haricinde birçok barınaktan hayvan çıkarıp, gerekli bakımları yapıldıktan sonra sahiplendirme de yapmaktayız. Aynı şekilde kendi bölgemizden ve ihtiyaç duyulan bölgelerden sahiplendirme yapıyor, başka şehirleri de ziyaret ediyor, okullarda sunumlar yapıyoruz.

Bu konularla ilgili tüm ilanlarımızı internet sitemizden; www.patilicanlar.org ya da sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Twitter: @PatiliCanlar İnstagram: @sokaktakipatilicanlar

 

4 ekim hayvanları koruma günü pader hayvan sahiplenmek çocuklu evde hayvan bakımı
Turta Home Cafe

Yeşillikler içinde harika bir bahçe eşsiz sunum. Arkadaşlarınızla kafanızı dinleyip harika vakit geçireceksiniz.

Gözde Şişik

Gözde Şişik özel günlerinizde yanınızda

Opr.Dr.İrfan TARHAN Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Opr.Dr.İrfan TARHAN Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Aykon Akademi

Aykon Spor Klübü farkıyla, hedefine ulaşmak için; doğru teknik ve kondisyonla başla.

Luppa Restoran Cafe

Çocuk dostu restoran :)

Adım Sanat Merkezi

Sanatın eğlence ile buluştuğu nokta

OLALAA PARTİ EVİ

Ankara, Çankaya, Birlik Mahallesindeki Mekanımız İle Sizlerin Hizmetinizdeyiz.

Prof.Dr.Bülent Berker

Jinekolojik Cerrahi, Kısırlık Tedavisi ve Tüp Bebek Uzmanı

Sports International Bilkent

Sports International'da çocuklar için etkinliklere çok önem verilir. Çocuk merkezi yetişkinlerden ayrı bir departmandır. 0-5 ve 6-12 yaş grubu çocuklar için oyuncaklar, videolar ve oyunların yanı sıra, çocuklara egzersiz alışkanlığı kazandıracak çeşitli programlar da uygulanmaktadır.

Bluuh Baby Spa Ankara

Ankara'nın ilk ve tek bebek spa merkezi Bluuh Baby Spa'da gelişim, öğrenme ve eğlence bir arada.

Aydan Uçak Doğum ve Bebek Fotoğrafçısı

2010 senesinden beri en özel günlerde fotoğraf çekiyor. Düğün Fotoğrafçısı veya Doğum Fotoğrafçısı arıyorsanız, iletişime geçebilirsiniz.

Memorial Ankara Hastanesi

Geleceği günümüze taşıyan bir dünya hastanesi...

Çocukca Mobilya

Tavacı Recep Usta

Bizler gülümsüyoruz, keyifle yaptığımız her yemekte, iştahla tabağa değen her çatal sesiyle, meraklı gözlerle teşekkür eden her konuğumuzla…

Opr.Dr.Tevfik Sipahi

Opr.Dr.Tevfik Sipahi

Fevzi Hoca

Ankara'nın ve Türkiye'nin 1 numarası

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Tüp bebek alanında yılların deneyimi ile hizmet vermekte olan Centrum klinik, tüp bebek tedavilerinin her türlüsü başta olmak üzere, tüp bebek ile birlikte olan genetik işlemler, tüp bebek başarısını artıran ek tedaviler, aşılama hizmetleri, androloji işlemleri ve gebelik odaklı yardımla üreme teknikleri alanında başarı ile hizmet vermektedir.

Prenses Organizasyon

Bebeğinizin her adımında beraberiz

Esin Sağdıç

Doğum'un gecesi gündüzü yoktur. Bu zamanı sadece bebek belirler. Doğum fotoğrafçısı, o anı bekleyen nöbetçidir.

MA&ME&PA Family Club Music4Kids

Çünkü biz aile için varız…

Maviada Eğitim Merkezi

Maviada Yüzme Cankurtaran ve Dalış Eğitimler ve Malzemeleri Merkezi

Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi

Anatolia ailesi olarak tedavinizde sizlerle olmaktan mutluluk duyarız...

Eglencedunyası Parti Evi

1998 yılında düğün, nişan, kına ve sünnet organizasyonları ile başlayan firmamız profesyonel kadrosu ile 2009 yılından itibaren doğum günü organizasyonları ve size özel organizasyonlara imza atmıştır.

Bahçeci Ankara Tüp Bebek Merkezi

Dünyanın 105 ülkesinden on binlerce çift Bahçeci’yi tercih ederek bebek sahibi oldu. Hep daha iyisi için çalışıyor, her 2,5 saatte bir dünyaya gelen bebeğimizle kocaman bir aile yaratıyoruz.

Bebekom

Bebek ve çocuk mobilyaları

Allianz

Biz Allianz’ız... Müşteri memnuniyeti ve teknoloji odaklı yeni nesil sigortacılığın öncülüğünü yapmak, toplumun yaşam kalitesini artıran sosyal bir marka olmak vizyonuyla çalışırız.

Tuba Günebak

Beslenme Danışmanlığı ve Eğitim Merkezi’ndeki ilk görüşmenizde Yrd. Doç. Dr. Tuba Günebak tarafından ön değerlendirmeniz yapılır.

Zekids Çocuk Giyim

Çocukların bir birinden renkli dünyalarından esinlenen Zekids eğlenceli ve renkli koleksiyonları ile hayatınızın en değerli varlıkları.

A8 Party House and Organization

Avukat bir ANNENİN Parti evi hayaliyle başlayıp, organizasyon işletmeciliği ile devam eden ve bunu anneliğinin hassasiyetiyle harmanlayan birinin yarattığı bir eviz işte

Koyuncuoğlu Kebap

Koyuncuoğlu Kebap Baklava

Bayındır Söğütözü Hastanesi

Bayındır Sağlık Grubu güvencesiyle...

İlk Nefes Yaşam Merkezi

Anne ve bebek sağlığı açısından normal doğumun yeniden ön plana çıktığı günümüzde, Anne – Baba adaylarının doğuma hazırlık ve doğum aşamasında ruhsal ve fiziksel anlamda daha güçlü hazırlanmasını sağlamak son derece önemlidir. Doula (Doğum Koçluğu) yardımı alan ebeveynlerin hamilelik sürecinde davranışlarında ve tepkilerinde olumlu farklılıklar gözlemlenmektedir. Kendilerini daha güvende hissederler, daha uyumlu olurlar, sezaryen yön

Lilyum Organizasyon

Bebeğinizin her anında yanınızda

Curcuna Çocuk Parti Evi

Curcuna Parti Evi profesyonel kadrosuyla başta doğum günleri olmak üzere özel gün organizasyonlarını düzenleyebileceğiniz 250 metrekarelik her tarafı eğlence dolu bir parti evi.

Dengelihayat

Genel yaklaşımımız ideal kilonuza güncel hayatınızda zorlanmadan, aç kalmadan, yaşam tarzınıza paralel ve mutlu bir beslenme planı ile ulaşmanız; bizimle kazanmış olduğunuz doğru alışkanlıklarınızla, sağlıklı bir sonuç elde etmenizi sağlamaktır.

Scarlet Party House

Açılışa özel fiyatları kaçırmayın.

Ebru Toprakçı

Mutlu doğum için herşey

Prof.Dr. Teksen Çamlıbel

İlklerin doktoru

Coccinella Pasta Evi

Benzersiz lezzet, ödünsüz hijyen...

Studyo Sakura

Amacimiz bebekleriniz ve çocuklarinizin dogalligini yansitmak.

Toker Bebe

Anne bebek marketi

Tab Sanat Akademi

"Güzel sanatlarin bulusma noktasi..."

Eve Sığamadık Parti ve Oyun Evi

Ankara Çankaya'da Bulunan Mekanımızda Çocuklarınızın Doğum Gününü Eğlenceli Ortamında Kutlamak ve Oyun Grublarımızla Çocuklarınızın El beceri, Zeka, Koordinasyon, İletişim Gelişimleri için en iyi adresiniz.

On Baby Studio

Doğum ve bebek fotoğrafçısı

Sak Organizasyon

19 yıllık tecrübesiyle

Beyaz Vizyon Tanıtım Organizasyon

E-Bebek

Anne ilgisi,uzman bilgisi

Juventas

Sizlere uzmanlığımızla ilgili her konuda hizmet vermekten gurur duyuyoruz.

Medicana International Ankara

Dünya çapındaki tecrübesiyle annelerin yanında.

İnci Steak

Ankara’nın beklenen lezzeti İnci Steak, Çayyolu’nda açıldı.

Simge Büyükgüzel Events

Simge Büyükgüzel Events

Base Life Club

"Klübe kaç!"

Dyt. Sevil Dilara GÜNALDI

Sağlıklı ve keyifli yaşamın profesyonel yardımcısı

İnteraktifdiyet Diyet Merkezi

Sağlıklı yaşam ,doğru destekle, çok kolay!

Çetmen Mobilya

Bugün 52 mağaza ve 86.000 metrekareyi aşan satış alanıyla hizmetinizdeyiz.

Güven Hastanesi

Ankara'nın köklü sağlık kuruluşlarından Güven Hastanesi

Dodo Çocuk

Bebek,çocuk,genç

Doğal Doğum Ankara

Gebelerin doğum korkuları ve duygu boşaltım teknikleri ile uğraşırken olayın temelinde cinsellik süreci, aile dinamikleri sosyal çevre v.b. bir sürü faktöründe doğum korkusunun altından çıktığını gördükçe 2015 yılında Türk Psikiyatristleri Derneği’nin desteklediği, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği CETAD’tan cinsel terapi eğitimi aldım.Türkiye 'de cinsellik konusunda belli bir otoritesi olan CİSED' in cinsel terapi eğitimini ta

Prof.Dr. Bülent Tıraş

Prof.Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisi

Anadolu Sigorta

Kaybetmek yok

Pierre Cardin Baby Furniture

Pierre Cardin Baby Furniture

Lena Organizasyon

Çocuğunuz ve sizin için son derece önemli olan Sünnet düğünü organizasyonlarına dair ne varsa, Lena Organizasyon olarak yaptığımız yüzlerce organizasyonlardan edindiğimiz tecrübe ile bu özel gününüzde sizlere en kaliteli hizmeti sunmaktayız.